1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
alexira [117]
3 years ago
10

Question #7multiplechoice score: in a certain candy store, 3 pounds of candy and 2 pounds of mints cost $10.80, and 1 pound of c

andy and 3 pounds of mints cost $5.35. what is the cost per pound of the mints?
Mathematics
1 answer:
irga5000 [103]3 years ago
6 0
Let the cost of one pound of candy be x and one pound of mint be y.

3x+2y=10.8 a 
x+3y = 5.35  b 
 B*3 = 3x+9y = 16.05 b
 
b-a = 7y = 16.05-10.8= 5.25
           y = 5.25/7 = 0.75 

The cost per pound of mints is $0.75 


You might be interested in
Help ASAP worth 20 points please help me
Savatey [412]

Answer:

What do you mean by a tap diagram?

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Which of the following is the equation of the line that has a slope of negative three and passes through the point begin ordered
Musya8 [376]
It’s negative 4 your welcome
8 0
2 years ago
Emma is making a scale drawing of her farm using the scale 1cm = 2.5ft. In the drawing she drew a well with a diameter of 0.5 ce
Y_Kistochka [10]
Scale : 1 cm = 2.5 ft

1 cm = 2.5 ft
0.5 cm = 2.5 x 0.5 = 1.25 ft

Circumference = πD = π(1.25) = 3.93 ft

Answer: 3.93 ft
8 0
4 years ago
A triangle has side lenghts 10cm, 24cm, and 34cm. is the triangle acute, obtuse, or right?
Sergeu [11.5K]
Imposible triangle, lagest side must be > sum other sides.
4 0
3 years ago
A team has 3 wins for every loss they loss games how many did they win??
OLEGan [10]
The team has lost only 6 games (according to the comments). Let's say "x" is the amount of losses and "y" is the amount of wins.

For every loss, they have 3 wins, so in the end, this would be the equation:
y = 3x
or
y = 3 \times x
Although the first one would be the easier and most understandable to read.

So:
y = 3(6)
would equal
18
5 0
3 years ago
Other questions:
  • What is (3.9 x 10 to the power of 33) times (3.25 x 10 to the power of 3)
    9·1 answer
  • Anyone wanna talk with me
    11·2 answers
  • 6 Seenal is a baker.
    7·1 answer
  • Help me with this question please
    8·1 answer
  • Triangle PQR is an isosceles triangle with the coordinates P(2,3), 2(5, 10), and R(8,3).
    12·1 answer
  • PLS EXPLAIN HOW U GOT THE ANSWER
    13·1 answer
  • I need help fast. I don't get it
    15·1 answer
  • Help me out please T-T​
    5·2 answers
  • At a store, a hat has a regular price of x dollars. During a sale, the price of the hat is discounted by 20%.
    7·1 answer
  • Which value is closest to b in centimeters?
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!