1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
drek231 [11]
3 years ago
8

jordan is chopping wood for the winter. for 10 days on a row he follows the same process: in the morning he chops 20 pieces of w

ood and in the evening he chops an additional 30 pieces of wood on the 11th day jordan chops only 5 pices of wood write a numerical expression with parentheses for the total number of pieces of wood jordan chopped. (do not simplify your expression)
Mathematics
1 answer:
Grace [21]3 years ago
5 0

(20 + 30) \times 10 + 5
I'm 90% sure that's right, sorry if I'm wrong :/
You might be interested in
Two similar triangles are shown below:
lana [24]
The answer is b. angles p and s; angles q and r

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which statements about the box plot are correct? Check all that apply. Fifty percent of the data values lies between 34 and 46.
Art [367]

Answer:

Option 1 and 3 are correct which indicate that fifty percent of the data values lie between 34 and 46, and it is unlikely there are any outliers.

Step-by-step explanation:

As the plot is not given, by an online search, same question is found online for which the plot is given as attached herewith.

From the box plot:

median=46

Q1=42

Q3=70

Q3-Q1= IQR=70-42=28

max=76

min=34

Range=max-min=76-34=42

no outliers seen from boxplot

only (1)and (3)are correct.

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
A bag of 7 bouncy balls cost $9.80. What is the unit price?
Fittoniya [83]

Answer:

$1.40

Step-by-step explanation:

Unit = "1 value"

9.80/7 = 1.4

8 0
3 years ago
How do i simplify 3√96×√98
Vera_Pavlovna [14]
<span>3√96 * √98 = </span><span>12√6 * 7√2 = 84</span>√12 = 168√3
5 0
3 years ago
Jack bought a shirt for $14 because it was discounted 30%. what is the regular price?
Andru [333]

All you have to do is 14*.30 which equals to $4.20


8 0
3 years ago
Other questions:
  • You roll two dice. What is the probability that the sum of the dice is greater than 7 and one dice shows a 2? A 6x6 table of dic
    10·1 answer
  • Which point is 7 units from (10, 6) on a coordinate plane?
    7·1 answer
  • The enrollment at a high school for the year 2007 is approximately 1500. The growth of the school population can be represented
    13·2 answers
  • The area of a rectangle is represented by x^2 - 5x - 14. what are the dimensions?
    10·1 answer
  • -1/286 what is the quotient form
    7·1 answer
  • The distance between two towns is 90 kilometers. there are approximately 8 kilometers in 5 miles​
    13·1 answer
  • 2+2 <br><br><br> Help please i really need it
    7·2 answers
  • X - 62.54 = 85.6<br><br> Answer for x
    13·2 answers
  • Find the area of each figure. Round to the nearest tenth if necessary.
    10·2 answers
  • Question 1
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!