1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ipn [44]
3 years ago
10

How do I find the volume of this figure?

Mathematics
1 answer:
postnew [5]3 years ago
4 0
You find the volume of this figure by multiplying length*width*hight. I hope that this helps you out!
You might be interested in
The short-Run Macroeconomic Model is very similar to the standard model for markets. In what ways are these two models different
Semmy [17]

Answer: Option (c) is correct

Step-by-step explanation:

Slope of demand curve is negative and slope of supply curve is positive in both the models.

But labeling of axis is different in both the models. In the short-run macroeconomic model, y-axis represents the price level whereas x-axis represents the GDP.

While in the standard model for markets, y-axis shows the general price level whereas x-axis represents the output level.

4 0
3 years ago
Pls help me with this problom asap!!!!
Nataly [62]

Answer:

4 1/2. Root 18 simplifies to 4.242640687, which is less than 4.50

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Marcus has $28 to spend. He spent $3.75 to buy a notebook. He needs to save $11.25 but he wants to buy a snack. Chips cost $1.30
Alborosie

Total money Marcus has = $28

Money spent to buy a notebook = $3.75

Money left now = 28-3.75=24.25

Money needed to be saved = $11.25

So, the amount of money Marcus can spend = 24.25-11.25=13

Cost of a packet of chips = $1.30

The inequality to determine the maximum number of chips he can buy is:

Let the number of chips Marcus can buy = x

As he cannot spend more than $13 to buy chips so equation becomes:

1.30x\leq 13

Solving this we get

x\leq 10

Hence, Marcus can buy a maximum of 10 packs of chips and  save $11.25



4 0
3 years ago
Find the unit rate <br><br> $28 for 7 people
Vlad1618 [11]

Answer: 4 dollars per person .  that would be it .

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which values are solutions to the inequality below? <br><br>Check all that apply.<br><br>x2 &lt; 81
11111nata11111 [884]
A(6) and D(-4) are solutions to the equations

(6)^2 < 81  |  36 < 81

(-4)^2 < 81  |  16 < 81
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • How do you multiply double digits?
    11·1 answer
  • Which unit rate corresponds to the proportional relationship shown in the graph? Drag and drop the answer into the box to match
    6·2 answers
  • PLEASE HELP!!! Find the area of the shaded polygon:
    8·1 answer
  • The ordered pair below is a solution to which equation?
    6·1 answer
  • The difference of a number and 10 is equal to eleven times the number
    11·1 answer
  • Raul calculated that he would spend $125 on school supplies this year. He actually spent $87.50 on school supplies. What is Raul
    7·2 answers
  • Find the value of x in the triangle above
    11·1 answer
  • Pls help for brainlis
    6·1 answer
  • The roof of a home rises vertically at a distance of 8 ft through a horizontal distance of 15 ft. Find the pitch (slope) of the
    15·1 answer
  • Where should Jenna insert parentheses to make the equation true? 2 + 4.5+ 1 = 26​
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!