1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sonbull [250]
3 years ago
9

HELP 100 POINTS PLEASE

Mathematics
2 answers:
olga55 [171]3 years ago
8 0

Answer:

ohhhhh a 100 points dam im lucky !

Step-by-step explanation:

Ymorist [56]3 years ago
3 0

w o w 100 points! t h a n k s :D

You might be interested in
Quadrilateral ABCD is inscribed in circle 0. Chords BA and CD are extended to intersect at point E. A tangent at B intersects li
irina [24]

Check the picture below.

let's notice the "white" ∡1 is an inscribed angle with an intercepted arc of (x-32), and the "green" ∡5 is also an inscribed angle with an intercepted arc of (2x).

the ∡6 and ∡2 are both external angles, however they intercepted two arcs, a "far arc" and a "near arc", thus we'll use the far arc - near arc formula, as you see in the picture, and we'll use the inscribed angle theorem for the other two.

\bf \measuredangle 1=\cfrac{x-32}{2}\implies \measuredangle 1 =\cfrac{32}{2}\implies \measuredangle 1 = 16 \\\\[-0.35em] ~\dotfill\\\\ \measuredangle 5 =\cfrac{2x}{2}\implies \measuredangle 5 = x\implies \measuredangle 5 = 64 \\\\[-0.35em] ~\dotfill

\bf \measuredangle 2 = \cfrac{(2x+8)~~-~~(x-32)}{2}\implies \measuredangle 2=\cfrac{2x+8-x+32}{2} \\\\\\ \measuredangle 2=\cfrac{x+40}{2}\implies \measuredangle 2=\cfrac{104}{2}\implies \measuredangle 2=52 \\\\[-0.35em] ~\dotfill\\\\ \measuredangle 6=\cfrac{[(2x+8)+(x)]~~-~~(2x)}{2}\implies \measuredangle 6=\cfrac{3x+8-2x}{2}\implies \measuredangle 6=\cfrac{x+8}{2} \\\\\\ \measuredangle 6=\cfrac{72}{2}\implies \measuredangle 6=36

7 0
2 years ago
Find the area of this triangle. Round to the nearest tenth. ASAP PLEASE.
Sati [7]

Answer:

the answer is 60.0

Step-by-step explanation:

28.8+12+18=58.8

rounded to the nearest 10th would be 60.0

8 0
3 years ago
A student bought two juice pouches for $1.25 each and 3 bags of chips. The total cost was $5.05 .write and solve an equation to
NARA [144]

Answer:

The cost of each bag of chip is $0.85

Step-by-step explanation:

Given as :

The cost of one juice pouch = $1.25

The number of  juice pouch = 2

The number of chips bag bought = 3

The total cost of 2 juice pouch and 3 chips bag = $5.05

Let The cost of each bag of chip = $c

<u>Now, According to question</u>

cost of one juice pouch × number of juice pouch + cost of each chips bag × number of chips bag = Total cost of both items

Or, $1.25 × 2 + $c × 3 = $5.05

Or, $2.5 + $c × 3 = $5.05

Or, $c × 3 = $5.05 - $2.5

Or, $c × 3 = $2.55

∴   c = \dfrac{2.55}{3}

i.e c = $0.85

So, The cost of each bag of chip = c = $0.85

Hence,The cost of each bag of chip is $0.85  Answer

8 0
2 years ago
A five pound bag of apples costs $3.45. What is the unit cost of apples lb
pantera1 [17]

Answer:

.69 cents a lb

Step-by-step explanation:

3.45 / 5 = .69

8 0
3 years ago
Help a girl out please ‼️‼️
IrinaVladis [17]

i am not a robot, but you should download this app called photo math and you jus take a picture of the problem and it does the work for you and it would probably answer this problem no sweat.

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Please solve this following question in the picture.
    15·1 answer
  • Leon read 5/7 of the pages in his book.He has 28 pages left to read.How many pages has he read already?
    9·1 answer
  • A robot’s height is 1 meter 20 centimeters. How tall is the robot in millimeters?
    8·1 answer
  • What is the measures of angle C
    6·2 answers
  • Write this algebraic expression in words 5(n-4)+7
    14·2 answers
  • What is 25% Of 30% Of 400?
    12·1 answer
  • Can someone Solve?!?<br> y+9.4=-12.2
    12·2 answers
  • Ifj. 1. what is the value of i
    5·1 answer
  • Visa charges 24.5% on the balance each month. Find the new balance for $2000 after I month
    5·1 answer
  • 4. Use the graph for the following:<br><br> Please answer<br> Picture is included
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!