1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
tatyana61 [14]
3 years ago
10

A company designs a logo using a kite figure around the letter t. The logo is 12 centimeters wide and 16 centimeters tall. What

is the area of the logo? 48 sq. cm 96 sq. cm 144 sq. cm 192 sq. cm
Mathematics
2 answers:
kakasveta [241]3 years ago
8 0

Answer:

96

Step-by-step explanation:

Temka [501]3 years ago
5 0

Answer:

96 sq. cm.

Step-by-step explanation:

A "kite" has 2 diagonals, which are the "width" and "height" of the kite.

Using diagonals, the area of a kite is given by  A=\frac{pq}{2}

Where

A is the area

p,q are the width and height, respectively

From the problem given, p is 12 and q is 16, so the area is:

A=\frac{pq}{2}\\A=\frac{(12)(16)}{2}\\A=96

Thus, the area is 96 sq. cm

You might be interested in
HELP ME HOW DO I DO THIS ITS REALLY HARD
storchak [24]

Answer:

I can’t just tell you the answer cause that’s all your looking for let me know what u need help with

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Can y’all help me on question 11?!
Shtirlitz [24]

Answer:

a

Step-by-step explanation:

if there are zero two's, then it is zero

6 0
3 years ago
Find the quotient of 191 divided by 5
ANEK [815]
38.2 is the quotient!!!!
Hope this helps
8 0
4 years ago
Read 2 more answers
A kite is inscribed in a square with a side length of 9 units. What is the area of the kite? 27. 5 square units 36. 0 square uni
Rudiy27

45. 0 square units.

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
The two-way table shows poll results for preferred flavor of ice cream, vanilla or chocolate, and preferred topping, sprinkles o
Evgesh-ka [11]
The correct answer would be 2 over 7 or 2/7

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Out of a salary of $4500. I kept 1/3 as saving. Out of the remaining money. I spend 50% on food and 20% on house rent. How much
    7·1 answer
  • There are 180 days in school year and you get 3 assignments per day. How many total assignments do you get in 1 school year
    7·1 answer
  • What is the value of x in the equation x – y = 30, when y = 15?
    9·2 answers
  • Jake scored 269 points on three math tests. to get an a for the class, his average number of points on four tests must be no les
    9·2 answers
  • Convert the expression 9 1/2 to radical form.
    11·1 answer
  • Please help me. if you can help me answer multiple questions only 3. offering 30 points for it
    10·1 answer
  • A gallon of moo milk costs $5.12. what is the unit price of an 8 ounces of moo milk
    13·1 answer
  • Find the Greatest common factor of 120? Show your work!
    6·1 answer
  • Tonya uses the greatest common factor and the distributive property to rewrite this sum:
    5·2 answers
  • 42 times 12 divided by 4
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!