1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
77julia77 [94]
2 years ago
10

Plz show work 3x-5=1/2x+2x

Mathematics
1 answer:
Troyanec [42]2 years ago
8 0
3x - 5 = 1/2x + 2x 3x - 5 = .5x + 2x3x - 5 = 2.5x-3x     = -3x   -5= -.5x   divide by -.5 on both sidesx = 10
You might be interested in
B. Write a part-to-part ratio using colon notation.
UNO [17]

Answer:

3:5, 4:9, 6:8 those are examples

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
In which order are the operations performed when solving for m in the follow equation? 3m + 8= 20 A) Subtract 8, divide by 3. B)
Allushta [10]

Answer:

A

Step-by-step explanation:

3m+8=20

3m=20-8

3m=12

m=4

8 0
2 years ago
Fill in the blanks to complete the equation that describes the diagram.
Nimfa-mama [501]
Based on the picture I would say:
-4 + -2 = -6
8 0
3 years ago
Urgent please help..
Katyanochek1 [597]

Answer:

18π

Step-by-step explanation:

Lateral Surface Area = 2πrh

Plug in the numbers into the equation.

but leave the pi

6 0
3 years ago
I am a number between 7 000 000 and
Anon25 [30]
First, start off by listing a few of the numbers that follow the first three clues to see if you can narrow it down.
7,111,111
7,333,333
7,555,555
etc.
Then, start adding up digits to see if you're getting close.
7+1+1+1+1+1+1 = 13
7+3+3+3+3+3+3 = 25
7+5+5+5+5+5+5 = 37
Since 7,555,555 is too high, we step it down to 7,555,333
7+5+5+5+3+3+3 = 31
7,555,333 will work as an answer, as well as 7,333,555, since it's the same amount when the digits are added together.
4 0
3 years ago
Other questions:
  • A=1/2(B+b)h ; solve for b.
    15·1 answer
  • What are the values of a,b,c,and d
    8·1 answer
  • For a saturday matinee, adult tickets cost $5.50 and kids under 12 pay only $3.00. if 90 tickets are sold for a total of $395, h
    9·1 answer
  • A bottle of apple juice cost $.89 what is the total cost of 5 cartons of apple juice if there are 12 bottles in each carton
    14·1 answer
  • Through: (2,2), parallel to y=x+4
    5·1 answer
  • Please help me asap! Thank you! Lines CD and CE are tangent to circle a. If m angle DAE = 140°, what is the measure of angle DCE
    8·1 answer
  • HELP QUICK, I WILL DO ANYTHING, I WILL GIVE BRAINLIEST AND 15 POINTS HELP QUICK
    13·1 answer
  • Milly wants to buy this seated Elliptical for 169.99 (regularly 250.00)
    5·1 answer
  • Help please i dont understand this
    13·1 answer
  • 9. If ground beef costs $4.98 for 3 pounds, then what is the unit rate (cost per
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!