1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kolbaska11 [484]
3 years ago
11

At the county fair, 4 employees were paid $8.75 an hour to work a funnel cake stand. The worked for 8 hours at regular pay and t

hen for 5 hours at overtime pay for an extra $2.50 an hour. How much money did each employee earn?
Mathematics
1 answer:
makvit [3.9K]3 years ago
8 0

Answer:

126.25

Step-by-step explanation:

take 8.75 and multiply by 8 =70

take 8.75+2.50=11.25

11.25x5=56.25

56.25+70=126.25

You might be interested in
Ian has the option of purchasing or renting a home. The purchase option requires a loan of $100,000 for a 20-year term at a 4.9%
jenyasd209 [6]

Answer:

The correct answer to the following question will be "70.56".

Step-by-step explanation:

The given values are:

Loan requires, PV = $100,000

Years = 20

Number of months, n = 240

Rate interest = 4.90000%

Monthly rate, r = 0.408333%

Monthly rental payment = $725

As we know,

PV=PMT\times (\frac{1}{r})\times [1-[\frac{1}{(1+r)^n}]]

On putting the values in the above formula, we get

⇒  100000=PMT\times (\frac{1}{0.004083333})\times [1-(\frac{1}{(1+0.004083333^{240})})]

⇒  100000=PMT\times 152.8014557

⇒  PMT=\frac{100000}{152.8014557}

⇒  PMT=654.44

Now,

Saving \ Per \ Month =Rent \ per \ month-PMT

On putting the values, we get

⇒                             =725-654.44

⇒                             =70.56

3 0
3 years ago
Mrs Morrison’s math class starts at 11:30 If the class ends at 1:00 how long is Mts.Morrison teaching
e-lub [12.9K]
He teaches for 1 hour and 30 minutes
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is The Product of 4 and z is the same as 16 as an equation
Kaylis [27]

Answer:

4(z) = 16

Step-by-step explanation:

Product = the result of multiplication.

The same as = the equal sign.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please see questions below.
Norma-Jean [14]
The answer is C sin50...
6 0
4 years ago
Carpet King is trying to increase sales, and it has instituted a new promotion. All purchases can be
dusya [7]

Answer:

The Schusters will have to pay $2,034 in the sixth month.

Step-by-step explanation:

Since Carpet King is trying to increase sales, and it has instituted a new promotion by which all purchases can be paid on the installment plan with no interest, as long as the total is paid in full within six months, and there is a $20 minimum monthly payment required, if the Schuster family buys carpeting for $2,134 and makes only the minimum payment for five months, to determine how much will they have to pay in the sixth month, the following calculation must be performed:

2134 - (5 x 20) = X

2134 - 100 = X

2034 = X

Therefore, the Schusters will have to pay $ 2,034 in the sixth month.

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Which of the following sequences of numbers are arithmetic sequences?
    14·1 answer
  • Help with this question(will give thanks and brainlist)
    8·2 answers
  • Derivative of -3x^2+4x
    10·1 answer
  • Traverion wants to find the answer to the question “how much money does the average college professor make?” He surveys 50 profe
    13·1 answer
  • Death valley, California, has the lowest elevation in the united states.its elevation is 282 feet below sea level. Mount Mckinle
    10·2 answers
  • What is the value of r in the equation 4r − 8 = 5r + 12?<br><br> −20<br> −1<br> 1<br> 20
    8·2 answers
  • At the convenience store, a 12 pack of Dr. Pepper costs $3.96. How much does each can cost?​
    14·2 answers
  • The number of grams in 17 kilograms
    11·1 answer
  • 17 x 8 = (10+7) x 8 17 x8 =(10x8)+ ()
    15·2 answers
  • Answer fast and you will be brainliest
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!