1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
MariettaO [177]
3 years ago
9

In one U.S. city, the taxi cost is $5 plus $0.90 per mile. If you are traveling from the airport, there is an additional charge

of $5.00 for tolls. How far can you travel from the airport by taxi for $59.50?
Mathematics
1 answer:
makvit [3.9K]3 years ago
6 0
5+ 5+ 0.9x = 59.50
10 + 0.9x = 59.50
0.9x = 49.50
X= 55

She can travels 55 miles
Hope this helps!
You might be interested in
Aniya states that the quotient of -5 divided by 20 is an irrational number. Explain if you agree or disagree with her statement.
pochemuha

Answer:

-5 divided by 20 isn't an irrational number because the quotient of that problem equals -0.25. If the decimal form of a number stops or repeats, the number is rational. If the decimal does not stop and does not repeat, the number is irrational. Therefore, since -0.25 stops, it is a rational number, and not an irrational number.

Step-by-step explanation:

Sorry if the explanation isn't good, or there are some grammar mistakes. But i hope this helps :)

6 0
3 years ago
Answer to this problem <br> 2³×(15-9)+7
Crazy boy [7]

Answer:

The answer is 55.

Step-by-step explanation:

hope this helps

2³×(15-9)+7

=8(15-9)+7

=120-72+7

=48+7

=55

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve for g.<br> g/6 - -53 = 57
Mashcka [7]

Step-by-step explanation:

g/6 - -53 = 57

g/6 + 53 = 57

g/6 = 4

g = 4×6 = 24

5 0
3 years ago
What is close to 3/4? is it 13/26, 11/32, 1/2, or 3/8​
jonny [76]

Answer:

1/2 is the closest at .5

Step-by-step explanation:

13/26 is 1/2

3/8 is . 375

11/32 is .344

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Why does the fact family for 81 and 9 only have two number sentences?
sukhopar [10]
Because, 9 x 9 = 81. Hope I helped!
6 0
4 years ago
Other questions:
  • A bakery offers a sale price of $3.25 for 4 muffins. What is the price per dozen?
    14·2 answers
  • Write an equation of the line that passes through the points (-1,5) and (2,8)
    10·1 answer
  • What is the answer to this equation when represented with decimals<br> 1. 563/8
    11·2 answers
  • 7) 15:5 +6.5<br> I do not no how to do this
    6·2 answers
  • Standard slope intercept form simplify all fractions <br> 2y-4x=-16
    5·1 answer
  • The function f(x) = 50 Times 0.8^x Models the number of ants in Jonathan's ant farm after it is stricken by a deadly any plague,
    9·1 answer
  • A horizontal line has points J, K, L. A line extends from point K up and to the right to point M. Angle J K M is (10 y + 6) degr
    13·2 answers
  • What is the solution set of the equation below?<br> |2x + 1| = 9
    10·2 answers
  • Please please help me out
    9·1 answer
  • Which survey question could have been asked to produce this data display?
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!