June is correct because <span>12 is a </span>multiple<span> of both </span>3 and 4<span>.</span>
Answer:
3.
Step-by-step explanation:
4$ = 1 pack
(think: what times 4 is 12? 3! so we need to muliply both sides of the equal sign by 3, so we can turn the 4 into a 12. Remember, what you do to on side, you must do to the other. )
4$ = 1 pack
*3 *3
12$ = 3 packs
so your answer is 3.
Answer:
$0.96
Step-by-step explanation:
To find the unit price is to find the price of 1 meter.
9m = $8.64
1 m = 8.64 ÷ 9 = $0.96
Answer: Hong drove the truck for 294 miles.
Step-by-step explanation:
Let m represent the number of miles for which he drove the truck.
There was a base fee of $20.95, and there was an additional charge of 90 cents for each mile driven. It means that the expression for the cost of driving the truck for m miles in a day is
20.95 + 0.9m
Hong had to pay $285.55 when he returned the truck. It means that
20.95 + 0.9m = 285.55
0.9m = 285.55 - 20.95
0.9m = 264.6
m = 264.6/0.9
m = 294 miles
The equation is base area x height so is 11/4 x 4 x 3 1/4 = 35.75