The answer is 10/12
i hope this help you
Answer:

Step-by-step explanation:

If you are given $10 every 3.5 hours and you want to find the unit rate per hour, you want to solve for how much money you make every hour. You do this by dividing the $10 by the 3.5 hours, which will result in about $2.86 per hour. (This is a rounded value)
Answer:

Step-by-step explanation:
According to the side-splitter theorem, the two sides of the triangle is divided proportionally if the line that intersects both sides is parallel to the third side of the ∆.
Therefore, based on this theorem, we would have the following:

Solve for x

Multiply both sides by 21



Slope intercept form is

, where 'm' is the slope and 'b' is the y-intercept.

Subtract 6x to both sides:

Divide 5 to both sides: