There will be 5ounces of peanut butter for every pound of jelly
I’m pretty sure the answer is 8 inches, mark as brainleist pls :)
Answer:
1. 8,400
2. 3,600
3. 1,500
Step-by-step explanation:
multiply the weeks by the number of cars first, and then times it by the amount of money per car
(weeks×cars per week) money per car
Use photo math or Socratic
Let x = number of miles, cost per mile = 93 cents = $0.93
Cost = 20.95 + 0.93*x
200.44 = 20.95 + 0.93x
0.93x + 20.95 = 200.44
0.93x = 200.44 - 20.95
0.93x = 179.49
x = 179.49/0.93
x = 193
He drove 193 miles.