1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Law Incorporation [45]
3 years ago
5

Write the two conditional statements that make up the following biconditional.

Mathematics
2 answers:
Yuri [45]3 years ago
7 0
The correct answer is A. <span>If I drink juice, then it is breakfast time.
If it is breakfast time, then I drink juice.

This answer is an if-and-only-if conditional statement.
The other options are not.</span>
slava [35]3 years ago
6 0
<h2>Answer:</h2>

The two conditional statements are:

A.    If I drink juice, then it is breakfast time.

      If it is breakfast time, then I drink juice.

<h2>Step-by-step explanation:</h2>

<u>Conditional statement--</u>

A conditional statement is a statement of the type:

   If p then q

where p is the hypotheses and q is the conclusion.

The biconditional is given as follows:

I drink juice if (and only if) it is breakfast time.

We know that:

  p if (and only if) q

means If p then q

and if q then p

i.e. the statement holds both ways.

<em>        Hence, the conditional statements are:</em>

A.  If I drink juice, then it is breakfast time.

      If it is breakfast time, then I drink juice.

You might be interested in
Jackson bought 3 pounds of candies for $9.75 What was the price of these candies in dollars per pound?
Stels [109]
9.75 dollars divided by 3 pounds equals 3.25 per pound
8 0
3 years ago
Jorge owes his father $60. After raking the lawn for the month, he has paid him $12, $8, and $9. How much money does Jorge still
Marat540 [252]
12 + 8 + 9 = 29

60 - 29= 31

Jorge owes his father $31
4 0
3 years ago
there are 15 people in a book club. ten people read for an average of 65 minutes each day. The remaining people read for an aver
serg [7]
Average of 10 people = 65

65 × 10 = 650

average of 5 people = 35

35 × 5 = 175

650 + 175 = 825

825 ÷ 15 = 55

the average reading time for the entire book club each day is 55 minutes a day
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
it cost $5 per game to bowl plus $8 to rent shoes. if you have $30 to spend, how many hours can you spend bowling?
LiRa [457]

Answer:

21

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Can someone tell me what x equals!
Zinaida [17]

Answer:

12

Step-by-step explanation:

hope u find this helpfull

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • I need asap!!! 1. Describe where absolute value applies to the real world.
    9·1 answer
  • You have just shipped 26 reels of electrical wire. Each reel has 20,000 feet of wire. The price of the wire is $0.05 per foot. W
    5·2 answers
  • What is 30 divided by 75 and show the work plz?
    11·1 answer
  • Simplify 4 by 5 + 2 in bracket 3 minus 2 by 3 in bracket​
    5·2 answers
  • Help me match them <br> hint: match story to diagram
    11·2 answers
  • A sequence of transformations is described below.
    12·1 answer
  • How can you check that k ≥ 11 is the solution set to the inequality k + 14 ≥ 25?
    15·1 answer
  • Samuel is going to invest $4,900 and leave it in an account for 14 years. Assuming the
    12·1 answer
  • A regression analysis involving one independent variable and one dependent variable is referred to as
    6·1 answer
  • Which of the following are exterior angles? Check all that apply.
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!