1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
jek_recluse [69]
3 years ago
11

Jackson bought 3 pounds of candies for $9.75 What was the price of these candies in dollars per pound?

Mathematics
1 answer:
Stels [109]3 years ago
8 0
9.75 dollars divided by 3 pounds equals 3.25 per pound
You might be interested in
In Monogram and other works, Robert Rauschenberg synthesized Abstract Expressionist painting and Neo-Dada assemblage to create w
mars1129 [50]

Answer:White Paintings

Step-by-step explanation:

In 1951, Robert Rauschenberg painted some stretched canvanses a plain, solid white, leaving minimal roller marks. Each of his works consist of different number of panel iterations ( one to seven panels) which are collectively known as 'the white paintings'.

7 0
3 years ago
Jason collects baseball cards. He has 33 cards. He wants to put 4 cards on each page of his book. How many pages will he need to
Zina [86]
THE ANSWER IS B!!! you just increase the quotient by 1 because you still need an extra page for the remaining cards
3 0
3 years ago
A manufacturer made 7,234 boxes of coffee stirrers.Each box contians 1000 stirrers.How many stirrers did they make?
mash [69]
To answer this, you multiple 1000 by 7,234 because each box comes with 1000, so if there are 7234 boxes, then you multiple the stirrers by the # of boxes
6 0
2 years ago
Two skateboarders start a race at the same time. Skateboarder A travels at a steady rate of 15 feet per second. Skateboarder B t
notsponge [240]
So covert 4 minutes to seconds. Which would be 4 times 60 which would mean there would be 240 seconds. So you would multiply 15 x 240 = 3,600 feet. Then multiply 22 x 240 = 5,280 feet. 5,280 - 3,600 = 1,680 feet.

ANSWER:
Skateboarder B will have traveled 1,680 more feet over 4 minutes.
5 0
3 years ago
<img src="https://tex.z-dn.net/?f=x%20%5Ctimes%20%20%5Cfrac%7B2%7D%7B3%7D%20%20%3D%201%20%5Ctimes%20%5Cfrac%7B1%7D%7B3%7D%20" id
Ulleksa [173]
The answer : x= one half
6 0
2 years ago
Other questions:
  • Can someone help me please solving this maths problems.
    13·1 answer
  • The graph of a system of equations will intersect at more than 1 point
    8·2 answers
  • Simplify: - 3/2(4x + 3)
    15·1 answer
  • Which expressions are equivalent to 2*+7-3652-5)? Check all that apply.
    11·1 answer
  • Can someone please work through this one question so I know what to do for the other 9? How the testing system works for me is t
    15·1 answer
  • Barry orders a wallet for $8.99, a sweater for $14.49, and a watch for $72.49 from mail order catalog he adds $11.52 for tax shi
    10·2 answers
  • The price of a 7-minute phone call is $1.05. What is the price of a 19-minute phone call
    7·1 answer
  • Can I have help I am stuck on this problem It would mean the world if u helped me and tysm!! =-)
    9·2 answers
  • I NEED HELP ASAP!
    12·1 answer
  • What is blank/11 = 12/44 equivalent fractions
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!