1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
jek_recluse [69]
4 years ago
11

Jackson bought 3 pounds of candies for $9.75 What was the price of these candies in dollars per pound?

Mathematics
1 answer:
Stels [109]4 years ago
8 0
9.75 dollars divided by 3 pounds equals 3.25 per pound
You might be interested in
Chang knows one side of a triangle is 13 cm. Which set of two sides is possible for the lengths of the other two sides of this t
natima [27]

Answer:

8cm and 2cm

I would appreciate if my answer is chosen as a brainliest answer

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Solve this simultaneous equations: picture below
Olin [163]

Answer:

x = p/11, y = 13p/11

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Please help!!! if i can ill give brain thing sometimes it wont let me!!
Anika [276]

Answer:

1)24

2)15

3)5

4)48

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Pls help. I need it asap
Amiraneli [1.4K]

Answer:

18

Step-by-step explanation:

since the equation of AC is y=x-4 then the length of CB and AB must be the same. therefor its (6*6)/2

3 0
3 years ago
What is 8 to the power of 8
Vika [28.1K]

Answer:

16777216 is the answer....

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Evaluate 4 + (-2) - (-3) – 6.
    12·1 answer
  • Assuming a truck container holds 24 cases, how many cases would 6 truck containers hold?
    11·2 answers
  • In the triangle XYZ the measure of angle YXZ is 50 degrees and the measure of angle XYZ is 75 degrees. What is the measure of an
    14·2 answers
  • . An investigator measuring various characteristics of a large group of athletes found that the correlation between the weight o
    5·1 answer
  • In an orchard, there are 14 apple trees, 26 orange trees, and a cherry tree. What is the ratio of apple trees to cherry trees?
    5·1 answer
  • Name an excluded value
    14·1 answer
  • The circumference of a flower garden is 247 ud. What is the area of the flower garden in terms of
    15·1 answer
  • PLEASE ASAP ILL GIVE BRAINLIEST.
    15·2 answers
  • Tickets to a dance performance cost $9 for adults and $5 for kids. A group purchased 15 tickets and spent a total of $91. How ma
    7·1 answer
  • 2x 3/2/3 solve plsssssssss 10 points this is for my sis
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!