1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
jek_recluse [69]
3 years ago
11

Jackson bought 3 pounds of candies for $9.75 What was the price of these candies in dollars per pound?

Mathematics
1 answer:
Stels [109]3 years ago
8 0
9.75 dollars divided by 3 pounds equals 3.25 per pound
You might be interested in
Sam wants to find the perimeter of a fence what measurment unit should be used
zaharov [31]
He should use yards or meters
7 0
3 years ago
Marco thinks the total number of runs a team scores in a season is a better indicator of how many wins it will have in that seas
FrozenT [24]
This is a fair assumption, but not true in every instance. Since home runs do not indicate how many runs score, which are the decider in a win or a loss, they are less accurate at predicting. 
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
A ferry operator takes tourists to an island.
Oksanka [162]

The fare of $(20 - 2.5) = $17.5 will maximize the total fare.

<h3>What is Differentiation?</h3>

Differentiation means the rate of change of one quantity with respect to another. The speed is calculated as the rate of change of distance with respect to time.

Here, The operator for a round-trip fare of $20, carries an average of 500 people per day.

It is estimated that 20 fewer people will take the trip, for each $1 increase in fare.

for $x  increase in fare, 20x less people will take the trip and at that time the total fare F is given by  

f(x) =(20 + x)(500 - 20x)

f (x) = 10000 + 100x - 20x²

For f(x) to be maximum, the condition is dy/dx = 0

 100 - 40x = 0

⇒ x = 2.5  

Thus, the fare of $(20 - 2.5) = $17.5 will maximize the total fare.

Learn more about Differentiation from:

brainly.com/question/24062595

#SPJ1

3 0
1 year ago
What is 4,967 divided by 68 with a remainder no decimals
Sonja [21]
The answer would be 73 remainder 0 if rounded to one decimal place
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
A car servicing station is running a special offer. The breakdown of the cost for different services is given below.
ohaa [14]

Answer:

C. It is the total cost of the membership fee and the tire pressure check for 12 months.

Step-by-step explanation:

The constant represents the sum of costs that are <em>not</em> "per car." Those are only "membership fee" ($50) and "tire pressure check" ($15/mo × 12 mo = $180).

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What two facts can you double to find 8x4?
    9·1 answer
  • Ircle the letter of the correct digit. in the measurement 43.52 cm, which digit is the most uncertain?
    11·1 answer
  • What is the solution to the system of equations?
    13·1 answer
  • 4ten thousands is the same as how many tens
    10·2 answers
  • A man can make 12 birdhouses in 8 hours. How many hours will it take him to make 30 birdhouses?
    6·1 answer
  • The salaries for the eight employees at a small company are $20,000, $20,000, $22,000, $24,000, $24,000, $29,000, $34,000 and $7
    7·1 answer
  • Length is 5 ft width=12 height=2 what is the volume ​
    12·1 answer
  • Helppppppppppppppppp plzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz
    9·1 answer
  • What is the vertex of the following equation?<br><br> y = (x + 7)2 + 3
    13·1 answer
  • What is the sum of 2/5 and -4/5? <br><br> A) 4/5 <br><br>B) 2/5<br><br>C) 2/5 <br><br>D) 4/5​
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!