Your process is close!
Since 3/10 and 4/15 is the amount you missed you have to subtract that by 1.
1 - 0.3 = 0.70
1 - 0.26 = 0.74
So, you scored higher on the math quiz.
Hope this helps!
A slope intercept form: y = mx + b where m = slope and b = y -intercept
A slope of 3/2 is given
So y = 3/2 x + b
To find b:
b = y - mx
A line passes through the point (4, -6)
b = -6 - (3/2)(4)
b = -6 - 6
b = - 12
Answer
Equation in slope intercept form: y = 3/2 x - 12
The unit rate for the 1st one is: $0.19 / ounce
The unit rate for the 2nd one is: $0.16 / ounce
The 36 ounce box would be the better buy because it is less per ounce than the 24 ounce box
Answer:
B
Step-by-step explanation:
solve this answer by using substitution. set the first equation to x=-y+4 then substitute -y+4 for x in the second equation.
2(-y+4) + 3y=0
-2y+8 + 3y=0
y+8=0
y=-8
now use -8 and solve for x
x+(-8)=4
x=12