1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Dvinal [7]
3 years ago
6

F m Angle C is greater than m Angle E, then Line segment A B is ________ Line segment D F.

Mathematics
1 answer:
Sergio [31]3 years ago
8 0

Answer:

segment

Step-by-step explanation:

Hope this this is your answer

You might be interested in
PLEASE SOMEONE HELP ME WITH THIS! (10 POINTS)
Goshia [24]

Answer:

d

Step-by-step explanation:d

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
mike began tiling his bathroom floor. he completed the top edge and left egde of the floor each peice is a square that has a sid
mafiozo [28]
It will be 25 because you have to multiply
6 0
3 years ago
1. Find the value of x in the figure below. Show all steps. (Left)
timofeeve [1]
I hope this helps you

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
The cost x of the Sennet family’s meal at a restaurant is $172.65, and they tip 20%. Write and use an equation to find the total
Dmitriy789 [7]

Answer:

the answer would be 196.25

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Hi, what is the answer to 4 • 7 – 62 ÷ 3
xeze [42]

Answer:

22/3

Step-by-step explanation:

4\times\:7-\frac{62}{3}\\\\\mathrm{Multiply\:the\:numbers:}\:4\times\:7=28\\=28-\frac{62}{3}\\\\\mathrm{Convert\:element\:to\:fraction}:\quad \:28=\frac{28\times\:3}{3}\\=\frac{28\times\:3}{3}-\frac{62}{3}\\\\=\frac{28\times\:3-62}{3}\\\\28\times\:3-62=22\\\\=\frac{22}{3}

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Arianna kicks a soccer ball off the ground and into the air with an initial velocity of 42 feet per second. Assume the starting
    6·2 answers
  • Which pair of numbers is relatively prime?
    6·2 answers
  • How to write 7/8 as a percent
    7·2 answers
  • 6x^2-x<2 solve, show your answer on a number line. State your answer in interval notation
    5·1 answer
  • Find the measure of angle B.
    13·2 answers
  • Classify the system of equations.
    13·1 answer
  • Chris buys 5 apples for $2.60 .How much does one apple cost​
    14·2 answers
  • 2-x=4???????????????????
    5·2 answers
  • X-2<br> ——=5<br> 3<br> I am supposed to solve for x but I have no clue how
    8·2 answers
  • a package of 3 pairs of insulated gloves costs 19.77. what is the unit price of the pairs of gloves?​
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!