1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
skelet666 [1.2K]
3 years ago
10

Compare the pair on numbers. 3/4 ? 33/40

Mathematics
2 answers:
Talja [164]3 years ago
8 0
3/4 = 30/40 so therefor b 33/40 is greater than 30/40 is correct
Studentka2010 [4]3 years ago
3 0
3/4 is greater than 33/40
You might be interested in
What method can you use to find the product of 70×55
IceJOKER [234]
You can use the regrouping
6 0
3 years ago
9. If each of the following pairs represents a pair of equivalent rational
Oksi-84 [34.3K]

Answer:

-35/6

Step-by-step explanation:

We need to find the value of x , And the given pair of Rational numbers are equal.

<u>Question</u><u> </u><u>(</u><u>I)</u><u> </u><u>:</u><u>-</u><u> </u>

→ 3/4 = 7/x

→ 7/x = 3/4

→ 1/x = 3/4 × 1/7

→ 1/x = 3/28

→ x = 28/3

<u>Question</u><u> (</u><u>ii)</u><u> </u><u>:</u><u>-</u><u> </u>

→ x/7 = -5/6

→ x = -5/6 × 7

→ x = -35/6

<h3>• Hence the value of x is -35/6 .</h3>
7 0
2 years ago
Evaluate the following expression for m= 8 and p= -12<br> M^2-|p|<br> 76<br> 52<br> -52<br> -76
masha68 [24]

Answer:

  52

Step-by-step explanation:

Put the numbers in the expression and do the arithmetic.

  (-8)² - |-12| = 64 -12 = 52

3 0
3 years ago
There are 8 cans of soup there are 3times as many cans of vegetables how many cans of vegetables are there write an equation to
kicyunya [14]
8(number of soup) times 3 =x (number of vegetable cans)
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve for the variable k.<br><br><br><br> m/k=x
Katyanochek1 [597]
M / k = x.....multiply both sides by k. eliminating the k on the left side
m = xk <==
3 0
3 years ago
Other questions:
  • What are the Listed answers for the common Factors of 120 and 210
    7·1 answer
  • Write two in to compare -17 and -22
    15·1 answer
  • Select the three unit rates that can be used to describe the price of coffee. $2.10 per cup $6.00 per 16 ounces $8 per can $11 p
    15·2 answers
  • A ball is dropped from a height of 64 feet. It's height, in feet, can be modeled by the function h(t)= -16t *power of 2* + 64, w
    6·1 answer
  • The parallel sides of a trapezoid measure 13.5 inches and 6.5 inches. The legs of the trapezoid are 4 inches and 7 inches. The h
    9·2 answers
  • J<br>— + 7 = -12<br>-2<br><br>what is the answer​
    6·2 answers
  • PLEASE HELP ASAP GEOMETRY 20 PTS REAL ANSWERS ONLY
    13·1 answer
  • Find the nth term of the sequence 7,25,51,85,127​
    5·1 answer
  • What is the product of 8,0,5,6
    9·2 answers
  • Help how do I do this!!!!
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!