1-3=-2 so -2/8 is -1/4 so negative one fourth
Answer:

Step-by-step explanation:


Answer:
The answer to your question is: x = 7; y = 6
Step-by-step explanation:
2x+y=20 ( 1 ) Multiply by 5
6x−5y=12 ( 2 )
5 (2x+y=20) = 10x + 5y = 100
10x + 5y = 100
6x − 5y = 12 Eliminate y
16 x = 112
x = 112 / 16
x = 7
2(7) + y = 20 Substitution
14 + y = 20
y = 20 - 14
y = 6
Answer:
24 ounces for 4.80
Step-by-step explanation:
to find unit cost divide price by amount
4.40/20=0.22
4.80/24=0.2