1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Troyanec [42]
3 years ago
8

Can u please help me with this u know who u are

Mathematics
1 answer:
Dahasolnce [82]3 years ago
4 0
4/7s+6/7 is the answer
You might be interested in
Y = x2 - 2x + 1<br> Solve the equation algebraically
Leviafan [203]

Just factor. y = (x-1)(x-1)

5 0
3 years ago
Find all the zeros of the function <br> g(x)=x^3-4x^2-x+22
vagabundo [1.1K]

Answer:

x = -2, x = 3 − i√8, and x = 3 + i√8

Step-by-step explanation:

g(x) = x³ − 4x² − x + 22

This is a cubic equation, so it must have either 1 or 3 real roots.

Using rational root theorem, we can check if any of those real roots are rational.  Possible rational roots are ±1, ±2, ±11, and ±22.

g(-1) = 18

g(1) = 18

g(-2) = 0

g(2) = 12

g(-11) = 1782

g(11) = 858

g(-22) = -12540

g(22) = 8712

We know -2 is a root.  The other two roots are irrational.  To find them, we must find the other factor of g(x).  We can do this using long division, or we can factor using grouping.

g(x) = x³ − 4x² − 12x + 11x + 22

g(x) = x (x² − 4x − 12) + 11 (x + 2)

g(x) = x (x − 6) (x + 2) + 11 (x + 2)

g(x) = (x (x − 6) + 11) (x + 2)

g(x) = (x² − 6x + 11) (x + 2)

x² − 6x + 11 = 0

Quadratic formula:

x = [ 6 ± √(36 − 4(1)(11)) ] / 2

x = (6 ± 2i√8) / 2

x = 3 ± i√8

The three roots are x = -2, x = 3 − i√8, and x = 3 + i√8.

5 0
3 years ago
I need help on it pls
Jobisdone [24]

Answer:

300 necklaces

Step-by-step explanation:

8,400 divided by 28 equals 300

4 0
3 years ago
When the water was 4 feet from the end of the hose, what was its height above the ground? 3.2 feet 4.8 feet 5.6 feet 6.8 feet
Crank

Answer:

Step-by-step explanation:

a. 3.2 feet

8 0
2 years ago
If 25 pencils cost $12 find the unit rate per pencil
grin007 [14]

Answer:

$12/25 pencils= $0.48 per pencil

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Find the missing measure for a right circular cone given the following information. Find L.A. if r = 6 and h = 8
    15·2 answers
  • Any help is good but kinda hard
    15·1 answer
  • One positive number is one-fifth of another number. The difference between the two numbers is 328, find
    5·1 answer
  • A circle has circumference of 20.7cm. What is the area of the circle? Using 3.14
    6·2 answers
  • (5,2), (8, -4)<br> How do I answer this
    12·1 answer
  • Will give brainliest. please help me. Select all that are equal to 6^4(6^-5). check all that apply.
    8·1 answer
  • A bakery is 4 cups of flour to make 5 batches of brownies he use how many cups of flour to make one batch
    12·1 answer
  • Round 12.463 to one decimal place. Round $12.463 to two decimal places.​
    11·1 answer
  • Pls solve for each variable
    5·2 answers
  • Solve the following system of equations by substitution. Show all steps.
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!