<span>Many of smashburger's competitors combine a burger, fries, and a drink offered at a reduced "combo" price. This practice is known as product bundle pricing.
Product bundle pricing is when a store will combine items together and do a value price on them as a bundle. Each item has a price they can pay to purchase an item separately but there is a special price and it's usually a better deal when you purchase it in a bundle.
</span>
Answer:
D. Tasha: "If coffee drinkers expect the price of coffee to rise next month, then current demand will go up and lead to a price increase this month."
This is the only one with incorrect economic analysis
Explanation:
A. is correct because a shortage of supply would drop the price as we can see in the Graph 1 with the supply curve.
B. is correct because if the two goods are substitues then a lower price for caffeinated soft drinks like Mountain Dew would cause the consumer demand for coffe to go down because the consumers would prefer the good with lower price, rising the demand for Mountain dow in detriment of coffe.
C. is correct as we can see in the Graph 1, the increse in the demand would generate a higher price but it would make the demand go back to D1
D. is incorrect because if coffee drinkers consume more coffee this monht the price would lower.
Answer:
The correct answer is C) generous benefits for unemployed workers.
Explanation:
Many people in a position to work see state aid as the way to dedicate themselves to household chores, instead of working in a company. This situation has a negative impact on the unemployment indicator, making one directly believe that there is a problem in this regard, when in fact it is located elsewhere. Governments should execute actions in order to achieve a better insertion of people in the labor field, and that they also see that there is a very big difference compared to the facilities offered by the state for their maintenance.
Answer:
tickets were sold to student and
tickets were sold to adults
Explanation:
Let the number of tickets purchased by students be "X" and the number of tickets purchased by adults be "Y"
Given
Total number of tickets sold 
Total amount collected by selling
tickets
dollar
Cost of one ticket of student
dollar
Cost of one ticket of adult
9 dollar
Two equation are as follows
------Eq (1)
-------- Eq (2)
Multiplying eq (1) by 9 and subtracting from equation 2 we get

Substituting the value of X in equation 1 we get

Therefore,
tickets were sold to student and
tickets were sold to adults