1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
fredd [130]
2 years ago
15

Part B:

Mathematics
1 answer:
Marina86 [1]2 years ago
8 0
Negative 72.75 is your product. It is very simple once you understand it.
You might be interested in
If you add the lengths of the focal radii of an ellipse, what other value will you produce?
ss7ja [257]

Equation of an ellipse

→having center (0,0) , vertex ((\pm a ,0) and covertex (\pm b ,0) and focus (\pm c ,0) is given by:

\frac{x^2}{a^2} + \frac{y^2}{b^2}=1

As definition of an ellipse is that locus of all the points in a plane such that it's  distance from two fixed points called focii  remains constant.

Consider two points (a,0) and (-a,0) on Horizontal axis of an ellipse:

Distance from (a,0) to (c,0) is = a-c = F_{1}

Distance from (-a,0) to (c,0) is = a + c = F_{2}

F_{1} + F_{2} = a -c + a +c

          = a + a

        = 2  a  →(Option A )


8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which is the better buy? 5-pack of toaster pastries for $4.13 or 9-pack of toaster pastries for $7.56
kolbaska11 [484]

Answer: <em>The answer is </em><u><em>9-pack of toaster pastries for $7.56</em></u>

Step-by-step explanation:

<em>Basicly it would be more expensive if you bought 9 for the first option but less for the other.</em>

5 0
2 years ago
100 points to answer!
choli [55]

Answer: 27.47

Step-by-step explanation:

(sin(70) * 10) / sin(20)) = 27.47

don't know much, but try that

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is the unit money rate per year?
Juliette [100K]

Answer:

Step-by-step explanation:

.012

7 0
3 years ago
Tia is planning a sailing party for her friends. The boat rental is $150 plus an
mars1129 [50]

Answer:

16 people

Step-by-step explanation:

First subtract the cost of the rental from the amount of money:

$400-$150 = $250

Therefore Tia has $250 to spend for additional people. Then if each person is $15, divide the remaining amount of money by the amount of money per person:

$250/$15 = 16.67

Since you can't have 0.67 of a person she can have 16 people go with her.

This can also be modeled by this inequality:

150 + 15x \leqslant 400

4 0
3 years ago
Other questions:
  • identifying equation in point slope form for the line perpendicular to y equals negative 1 / 3x - 6 that passes through -1,5
    14·1 answer
  • Tanisha spends $20.90 on 9.5 quarts of strawberries for the shortcake. What is the price of each quart of strawberries?
    10·1 answer
  • Data on IQ for 33 first graders are given as follows: 82, 96, 99, 102, 103, 103, 106, 107, 108, 108, 108, 108, 109, 110, 110, 11
    7·1 answer
  • HUNTER filed for Chapter 13 bankruptcy in 2009. Even if she planned to take the maximum time allowed under Chapter 13 to repay h
    12·2 answers
  • 6 times 6 subtracted by 24 plus 8888888566783815829
    6·2 answers
  • Solve system by elimination <br> -9x+7y=22<br> 9x-5y=-26
    9·1 answer
  • The plot shows the temperatures (in ºF) for a group of children who visited a doctor’s office. A plot shows the temperature of c
    6·1 answer
  • 2)5x + 3 is an example<br> of???
    7·1 answer
  • Mr. Evans is in charge of bringing soda for a party at his work. The store is selling 3 packs for $10. If he needs to bring 9 pa
    5·2 answers
  • Element X decays radioactively with a half life of 7 minutes. If there are 980 grams of Element X, how long, to the nearest tent
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!