1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ladessa [460]
3 years ago
9

Max walks 6 laps around the track in 30 minutes. How many laps around the track does Max walk in 1 minute

Mathematics
1 answer:
Sunny_sXe [5.5K]3 years ago
3 0

Answer:5

Step-by-step explanation:

6:30 is the ration

6/30 reduced is 1/5

1:5

so its 5

You might be interested in
Identify the graph of the inequality 2(2x – 1) + 7 < 13 or –2x + 5 < –10.
Aloiza [94]

Answer:

–2x + 5 < –10.

Decimal Form: 7.5

15/2

3 0
2 years ago
Write a equation that represents this comparison sentence 32 is 8 times as many as 4
inna [77]
32 = 8 x 4 I think that is the answer
7 0
3 years ago
How much greater is the five in the hundreds place the end of five in the tens place
Viktor [21]
It would be 10 times greater im pretty sure.
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Ed has 76 red and yellow tulips. there 28 red tulips. how many tulips are yellow
lukranit [14]
There are 48 yellow tulips because 76-28 =48
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
25% of what number is 9
Alexeev081 [22]
Keep in mind the the word "percent" translates to "for each 100." 25% can be read as "25 for each 100," which has the fractional representation \frac{25}{100} and the decimal representation 0.25. All of these representations are just different ways of writing the same value.

Note too that the fraction \frac{25}{100} can be reduced to \frac{1}{4}, so what the question is really asking is: 1/4 of what number is 9?

Well, if we know that 1/4 of the number is 9, we can easily find how large the whole number is by finding all 4/4 of it (the <em>whole</em> number)<em /><em />, or 4 x 9, which multiplies out to 36.
4 0
3 years ago
Other questions:
  • 2.19 repeating as a fraction
    13·1 answer
  • Three oranges cost $1.35 at this rate how much do five oranges cost
    14·1 answer
  • The sum of two numbers is 61 . The larger number is 5 more than the smaller number. What are the numbers?
    11·1 answer
  • One Mr. good bar and to mounds bars contain 780 calories to Mr. good bars and one Mounds bar contained 786 calories find a calor
    6·1 answer
  • The value that (1 plus StartFraction 1 Over n EndFraction )Superscript n1 1 nn approaches as n gets larger and larger is the irr
    11·1 answer
  • ......................
    10·1 answer
  • Given m||n, find the value of x.
    6·1 answer
  • (Very urgent i could die help) Simone ran on a tredmail for a 6 mile per hour pace if she ran 8 miles at the same rate how long
    13·1 answer
  • A 2 lb bag of sunflower seeds cost $1.29. Find the unit price. If needed
    9·1 answer
  • PLEASEEEEEE HELPPPP IM BEGGING ISOMEONE PLEASEEEE​
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!