1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Marrrta [24]
3 years ago
6

Find the unit rate. Round to the nearest hundredth, if necessary. $1.99 for 15lb

Mathematics
1 answer:
Oksanka [162]3 years ago
3 0

Answer:

0.13 cents

Step-by-step explanation:

1.99 / 15 = 0.1326, rounded is 0.13

You might be interested in
Match the fraction with its equivalent decimal form of the number.
bagirrra123 [75]

Answer:

  see below

Step-by-step explanation:

The overbar on decimal digits means they repeat forever.

Any fraction with a denominator consisting of powers of 2 and/or 5 will terminate. These can be converted to decimal by multiplying the fraction by a number to make the denominator an appropriate power of ten.

  1 2/3 = 1.66666666666... repeating

  1 3/5 = 1 (3·2)/(5·2) = 1 6/10 = 1.6

  1 1/4 = 1 (1·25)/(4·25) = 1 25/100 = 1.25

  1 33/50 = 1 (33·2)/(50·2) = 1 66/100 = 1.66

Of course, your calculator can tell you the decimal equivalents, too.

3 0
3 years ago
Make a number line and show all values of x such that x<1/3 and x>0
FromTheMoon [43]

Answer:

<-|---------------|----------------|--------------|->

 0                1/3              2/3             1

Step-by-step explanation:

easy peasy

8 0
3 years ago
I have a bag of trail mix. One half of the bag is peanuts 1/4 of the bag is chocolate candies,1/4 of the bag is dried fruit. Wha
lana66690 [7]
50% or 1/2 or 1:2 would be your answer
3 0
3 years ago
Can u help me with this
Nesterboy [21]
A graphing calculator is a great help for problems of this nature.
  x ∈ {-5.63, -0.55, 2.59}

4 0
3 years ago
Im gonna need help plz
guapka [62]

Answer:

its 4/64

if u want to simplfy its 1/16 :)

Step-by-step explanation:

i promise i did the math

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is square root of 167?
    8·1 answer
  • One fourth of a number n minus 6
    5·1 answer
  • Identify the independent and dependent variable
    7·2 answers
  • PLEASE HEL MUST BE DONE URGENTLY
    6·2 answers
  • The admission fee at an amusement park is $2.50 for children and $5.80 for adults. On a certain day, 343 people entered the park
    7·1 answer
  • Please help fast PLEASEEEE
    13·1 answer
  • The density of a block of cheese is 8 g/cm3. If the mass of the block is 260 g, the width of
    9·1 answer
  • Please show work!!!!!!!
    6·1 answer
  • A car travels 15 km in 13 minutes.
    12·1 answer
  • If 2k - 3 = 9 (k+7)-3 then k is ????
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!