1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
8090 [49]
2 years ago
11

What is always true about a line that slants downward from left to right

Mathematics
1 answer:
Olin [163]2 years ago
6 0

Answer:

the slope of the line is negative

Step-by-step explanation:

starting on the left and moving downwards gives the slope a negatie correlation

You might be interested in
31 gallons of gas cost $82.15.
Nadya [2.5K]
82.15 / 31 = 2.65 per gallon
8 0
3 years ago
Which of the following expressions represents the value, in dollars, of a certain number of dimes, d, and pennies, p?
olya-2409 [2.1K]
0.10D + 0.01p is my answer 
8 0
3 years ago
What is the volume of the storage bin?
Harman [31]

Answer:

Step-by-step explanation:

volume = 180 * 9

volume = 1620 in³

5 0
2 years ago
A) 15 - 4 X 6 + 30 - 5​
saw5 [17]

Answer:

16

Step-by-step explanation:

15 – 24 +30 – 5

–9+25

= 16

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Look at the picture to answer below and be sure to answer correctly and explain why that's the answer i will mark you as brainli
12345 [234]

Answer:

The last one is right

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Other questions:
  • The perimeter of a given rectangle is equal to the circumference of a given circle. The circle has radius 30 inches; the width o
    11·2 answers
  • You went to the mall with $80. You spend 25% of the money on shorts and 65% of the remainder on sandals. How much did the sandal
    6·1 answer
  • In a cafeteria, 1\6 of the students are eating salads , and 2\3 are eating sandwiches. There are 18 students in the cafeteria. H
    12·1 answer
  • (x - 6) (X - 4) =<br> How do I solve this?
    12·2 answers
  • FInd 2A-B
    10·1 answer
  • Complete the number sentence to solve. Enter the answer in simplest form. Four students share 6 granola bars equally. How many g
    10·1 answer
  • 1400 point....pls help will give brainliest
    6·2 answers
  • Solve the equation for t. (t-7)^2+18=9
    9·1 answer
  • 3 3/8 divided by 2 1/4 =
    12·1 answer
  • Clare is 5 years older than her cousin.
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!