1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
MaRussiya [10]
3 years ago
14

1/8 the sum of 23 and 17

Mathematics
2 answers:
jok3333 [9.3K]3 years ago
6 0
5 hope this helps you
Serga [27]3 years ago
3 0
Since 23+17=40 1/8 of 40 is 5
You might be interested in
The cost of 1 dozen pencil is Rs.96.what is the cost of 2 pencils​
natali 33 [55]

Answer:

Rs.16

Step-by-step explanation:

Divide the cost of Rs.96 by 12 then multiply by 2

cost of 1 pencil = Rs.96 ÷ 12 = Rs.8

cost of 2 pencils = 2 × Rs.8 = Rs.16

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
State the solution to the equations f(x) and g(x).
Digiron [165]

Answer:

x = -1

Step-by-step explanation:

f(x) = g(x) when x = -1

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Generate a number that has a digit in the hundred thousand place that is 10 times the digit in the ten thousands place.
baherus [9]

Answer:

1000000

ten thousands place : 0

hundred thousands place : 10 x 0 = 0

3 0
3 years ago
Twenty three less than sum of forty nine and thirty seven what is the answer?
Charra [1.4K]

Answer:

63.

Step-by-step explanation:

49 plus 37 is 86. subtract that by 23 and you get 63.

8 0
2 years ago
18.386 meters rounded to the nearest hundredth
Sergio [31]
18.386 rounded to the nearest hundredth would be 18.39
8 0
3 years ago
Other questions:
  • 5 mile<br> how many feet
    8·2 answers
  • Solve 227 students went on a fieldtrip. 9 buses were filled and 12 students rode in cars. which equation can be used to find p,
    5·1 answer
  • Bijan has agreed to run a half-marathon to raise money for charity. Each day before school, Bijan runs a 2.4-mile route around h
    6·2 answers
  • Solve X^4=4^X assist by solving for value of x​
    10·2 answers
  • What is the additive inverse of 1?​
    13·2 answers
  • Write 0.000000474 in scientific notation.
    11·1 answer
  • hamburger heaven is having a lunch special where customers buy one 1/4 pound cheeseburger and get one free. if they set aside 10
    9·2 answers
  • How many triangles can a hexagon be cut into
    8·1 answer
  • Kevin brought 15 chicken wings for 31.50 how much would it cost for 7 wings.
    12·1 answer
  • 13. What is the volume of this triangular<br> prism?<br> 13 cm<br> 5 cm<br> 12 cm
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!