1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alex17521 [72]
2 years ago
15

Help me please,Thanka

Mathematics
1 answer:
Katen [24]2 years ago
5 0
The answer is A.) 1:2, because there are 12 apples and 24 pieces of fruit altogether. 12:24 simplifies down to 1:2.
You might be interested in
What is the value of the 4 in the number 27.43 write your answer as a fraction​
egoroff_w [7]

Answer:

⅖

Step-by-step explanation:

In 27.43,

There are 2 tens, 7 units, 4 tenths and 2 hundredths

4/10

2/5

6 0
3 years ago
Two thirds of 24 students in our reading class finished their homework. How many did not finish?
Kruka [31]
About 10 to 12 students did not finish 
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Can someone solve this
zysi [14]
You know how Soh Cah Toa applies to right triangles; you can assign the adjacent side = 4 and hypotenuse = 7

CosФ = (adjacent) / (hypotenuse)

Then with the Pythagorean theorem
4² + b² = 7²
16 + b² = 49
b² = 49 - 16
b² = 33
b = √(33)

So "b" is the opposite side.

SinФ = (opposite) / (hypotenuse) = √(33)/7
TanФ = (opposite) / (adjacent) = √(33)/4
3 0
3 years ago
Let b be a number such that (2b+5)(b-1)=6b. What is the largest possible value of b? Express your answer as a common fraction.
Oksi-84 [34.3K]

Answer:

Foil the expression and solve the derivative with respect to b at f'(x)=02b^2+3b+5=6b\\d/dx(2b^2+9b+5=0)\\4b+9=0\\b=-9/4

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
What is 1100 increased by 4% ?
Nady [450]
1,144
You first take 1,100, multiply it by .04, and you get 44. Add 44 to 1,100 and you get your answer.
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the expanded for for 4,408,730
    14·1 answer
  • What is the difference between 4X and X for evaluate both of these Expressions when x equal 2
    14·1 answer
  • Two sides of a triangle measure 5 in. and 12 in. Which could be the length of the third side?
    11·1 answer
  • 16 pound turkey cost $14.24 what is the price per pound
    5·2 answers
  • Y= 2x<br> x=-y+6<br> solve this system of equations
    5·1 answer
  • Given the equation 2x-y+4z=8
    9·1 answer
  • Please Help!! Find X I will give brainliest!!!
    14·1 answer
  • I’ll mark you brainlist if you get the right answer please help!
    7·2 answers
  • Find the domain and range
    15·1 answer
  • What effect does the repetition of the word louder have on the passage?
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!