Answer:
He would make $126.70 in 10 hours.
Step-by-step explanation:
First, you have to find the unit rate, in other words, how much money he earns in one hour. To do that, you have to divide.
38.00÷3= 12.666667
Once you know how much money Brandon earns in one hour($12.67), you multiply that number by 10.
12.67×10= 126.70
In conclusion, the answer to this solution($126.70) is how much money he earns in 10 hours.
9514 1404 393
Answer:
66 m
Step-by-step explanation:
The perimeter is the sum of the measures of <em>all</em> of the sides. There are two side measures that are missing from the diagram.
The missing horizontal measure is ...
17 m - 8 m = 9 m
The missing vertical measure is ...
16m -7 m = 9 m.
If you add these to the sum you already calculated, you will get the correct answer:
48 m + 9 m + 9 m = 66 m . . . perimeter of the figure
_____
If you're paying attention, you see that the sum of the measures of the two shorter horizontal segments is the same as the measure of the longer horizontal segment. Likewise, the sum of the measurements of the two shorter vertical segments is the same as that of the longer vertical segment.
In other words, the perimeter of this (and any) L-shaped figure is the same as the perimeter of a rectangle having the same horizontal and vertical dimensions as the long sides of the figure.
P = 2(17 m +16 m) = 2(33 m) = 66 m
Answer:
$60
Step-by-step explanation:
11 identical pairs of Air Jordan cost $660.
To find the cost of one pair, you have simply to divide the total amount paid by the total number of pairs.
Total amount paid = $660
Total number of pairs = 11
The cost of one pair 
Answer: -6
Step-by-step explanation: