1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
yaroslaw [1]
3 years ago
6

I will Mark you brainliest if you explain your work

Mathematics
2 answers:
Vlad1618 [11]3 years ago
8 0

Answer:

(-1/2, 1)

Step-by-step explanation:

I just used the midpoint formula, and plugged in the points. I hope this helps!

=(x^2+x^1 /2 , y^2+y^1 /2)

=(-2+1 /2 , -5+3 /2)

=(-1/2, 1)

12345 [234]3 years ago
5 0

Answer: (-0.5, -1 ) or (-1/2,-1)

Step-by-step explanation:

(-2,-5) (1,3)

To find the midpoint between these two numbers find the average of the x and y coordinates.

-2 + 1 = -1 /2 = -0.5

-5 + 3 = -2/2 = -1  

You might be interested in
Evaluate la+b-cl, given a=5, b=_3, and c =-2
zloy xaker [14]

Answer:


Step-by-step explanation:

Assuming you meant to type b= -3, you would plug in 5 + -3 + -2 to equal 0. The answer would then be 0.

If b was supposed to be +3, then it would be absolute value of 5 + 3 + -2 to equal 6.

3 0
3 years ago
While preparing to visit the United States, Greg exchanged 200 Canadian dollars for 1/5 fewer U.S dollars. After spending ¾ of t
Tomtit [17]
After exchanging his Canadian dollar to U.S dollar, Greg only has 4/5 of 200 which is equal to 160 U.S dollars. He had spent 3/4 of the U.S dollars he has, which means that he had spent 3/4 of 160 or equal to 120 U.S dollars. He is then left with only 40 U.S. dollars. 
7 0
3 years ago
I NEED HELP!!! PLEASE!!!<br><br> 2 + 2 = ?
natita [175]

Answer:

4 or monke

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
I would like to use Brainly for my math
zmey [24]

Thats... what people do here.

8 0
2 years ago
AHHHHHHHHHHHHHHHHHHHH
SIZIF [17.4K]

Answer and Step-by-step explanation:

THE QUESTION IS NOT FROM A QUIZ, IT IS FROM A HOMEWORK ASSIGNMENT.

<u>The unit rate is D. $4.00 per pound.</u>

This is because we see on the graph that at 1 pound of fudge, the cost is 4 dollars.

When looking at the unit rate, you want to look at y value for when x is 1.

<em><u>#teamtrees #PAW (Plant And Water)</u></em>

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Which of the following is equivalent to 34 · 3-2?
    15·1 answer
  • Please helpp!! Due soon
    10·1 answer
  • Ave had a rectangular garden that is shown below. The garden's area is 32 square feet. The length of the width is 4 feet. What i
    14·2 answers
  • The area of a triangle is found using the following formula:
    13·2 answers
  • A 1:35 scale model of a fishing hut is 17 cm tall, 18 cm wide, and 19.7 cm long. What are the dimensions of the actual ice fishi
    11·1 answer
  • Kate made 4 dresses with 7 yards of fabric. how many yards did she use on 1 dress
    11·1 answer
  •   a right triangle has a hypotenuse that is 30 inches and a leg that is 15 inches. what is the length of the other leg rounded t
    8·2 answers
  • An art class is making a mural for their school which has a triangle drawn in the middle. The length of the bottom of the triang
    5·1 answer
  • HELP ME PLEASE&gt;&gt;&gt;&gt;&gt;&gt;
    10·2 answers
  • HELP DUE IN 5 MINS!!!
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!