1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
QveST [7]
3 years ago
15

Convert the following radian angle into degrees.

Mathematics
1 answer:
NeTakaya3 years ago
4 0

The degree of the radian angle 0.11 is 6.3^{\circ}

Explanation:

It is given that the radian angle is 0.11

We need to determine the degrees of the radian angle.

To convert the radian into degrees, let us multiply the radian with \left(\frac{180}{\pi}\right)

Thus, we have,

0.11\times\left(\frac{180}{\pi}\right)=\frac{19.8}{\pi}

It is given that \pi=3.14

Substituting \pi=3.14 in the above expression, we have,

\frac{19.8}{3.14} =6.303...

Rounding off to the nearest tenth, we have,

6.3^{\circ}

Thus, the degree of the radian angle 0.11 is 6.3^{\circ}

You might be interested in
(!!15 points!!)<br> Find the measure of arc BDC
Paha777 [63]

Answer:

180°

Half the circle (360°) is 180°

The central angle is also 180° and the arc is congruent to the measure of the central angle.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Math- Look at the picture below i will mark you as brainliest if you answer correctly.
densk [106]

Answer:

A

Step-by-step explanation:

Substitue 15 into the x value and complete the equation.

This is because 2,280 is the original distance. 15 would be the hours and 60 would be how many miles per hour. So we multiply 15 and 60 and get 900, this is how many total miles they have driven. But when we subtract that number from 2,280, and we get 1,380, this is how many miles they have left.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
A gardener found that he was able to plant 1/4 of a packet of flower seeds in 1/5 of a garden.At this rate how much of the garde
telo118 [61]

Answer: \frac{4}{5} of garden.


Step-by-step explanation:

Given: The area covered by \frac{1}{4} of a packet of flower seeds=\frac{1}{5} of a garden.

The area covered in 1 packet=4\times\frac{1}{5}

⇒The area covered in 1 packet=\frac{4}{5} of garden.

Thus, the entire packet of seeds would cover \frac{4}{5} of garden.

3 0
4 years ago
What is the scale factor from ABC to DEF?​
ollegr [7]

Answer:

C

Step-by-step explanation:

The scale factor is the ratio of corresponding sides, image to original, so

scale factor = \frac{EF}{BC} = \frac{11}{66} = \frac{1}{6} → C

8 0
3 years ago
Martine wants to open an after-school tutoring service for students in 6th through 9th grade. How can a thorough knowledge of cu
grin007 [14]

Answer:

it would help her know how to prepare her teaching to match the students learning and expectations

Step-by-step explanation:

This idea of opening this tutoring service for students in these grades would prove a success if if martine has adequate knowledge of her students/customers. That is the learners requirements, their expectations, their experiences, and their strengths and weaknesses in particular subject areas.

Knowledge of these expectations would help to set Martine on the path of tutoring success and this would attract more students. So for her to have a strong tutoring business she has to know the approaches to use to make students strong academically, and how to match learning ability with her teaching.

5 0
3 years ago
Other questions:
  • A pile of 55 coins consisting of nickels and dimes is worth $3.90 . Find the number of each.
    14·1 answer
  • A group of 500 transistors is known to contain one defective unit. What is the probability that a transistor selected at random
    13·1 answer
  • Diketahui f: x = 4x - n. jika f(3) = 18, nilai f(-3)= . . . . .
    7·1 answer
  • Answer please easy question​
    6·2 answers
  • if the quanity demanded of soda decreases by 5 percent when the price of soda rises by 100 percent what is the price elasticity
    9·1 answer
  • Log of square root of 9/25
    15·1 answer
  • The price of a gallon of a cider apple is $7.00. The price of eight 4.23 ounce juice boxes is $2.39. Suppose the juice was insta
    10·1 answer
  • Step by step how do you solve ratios and proportions?
    11·1 answer
  • Please Answer This Question!
    7·2 answers
  • How do I graph the system of equations?
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!