1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Greeley [361]
3 years ago
7

On a 540-mile trip, cheng and Elsie shared the driving

Mathematics
1 answer:
GREYUIT [131]3 years ago
7 0
If you where to be dividing the answer would be that they both drove 270 miles each 
You might be interested in
Three medium pizzas cost $10.50. How much does it cost to buy 10 medium pizzas?
olga nikolaevna [1]
Hello! First off, we can find the unit rate on what it would cost per pizza. Divide the total amount by the number of pizzas. 10.50/3 is 3.5. It costs $3.50 per medium pizza. Now, we can multiply that amount by 10 to get the amount for 10 pizzas. 3.5 * 10 is 35. There. It costs $35 to buy 10 medium pizzas.
6 0
3 years ago
ANSWER QUICK <br> 13+5 3/4
Vaselesa [24]

Answer:

18.75 or 18 3/4

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which point is an intercept of the quadratic function
Oxana [17]

Answer:

x=15

Step-by-step explanation:

you get everything out of the parentheses then u subtract or add the two constants together which will give u 15

7 0
3 years ago
Jordan is picking berries. The number of blueberries he
inna [77]
D. x/3 - 5
--------------
4 0
3 years ago
The fire department needs to rescue a man from a house. There is a large, unstable puddle below the house. The ladder needs to b
nevsk [136]

Answer: 100 feet

Step-by-step explanation:

60+40=100

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • In a certain town there were 483 robberies last year. This year the number of
    15·1 answer
  • 32.determine the rate of change of the graph
    8·2 answers
  • What is the equation of the line from the table shown? x -1 0 1 y 6 4 2 Question 3 options: y = 2x + 2 y = 1/2 x + 2 y = 1/2 x +
    14·1 answer
  • A test statistic is found to have a P-value of .015. Which of the following statements are true?
    5·1 answer
  • An individual is hosting a cookout for the kick ball team. The individual wants to have two hot dogs for each guest, and 6 extra
    7·1 answer
  • Not sure how to answer question 4
    12·2 answers
  • 14 3/5 - 3 ÷ 5 11/12​
    5·1 answer
  • Can somebody help me with this math question?
    7·1 answer
  • Can someone please help me answer BOTH of though questions, thank you! :) (also can you please explain how you did it!!)
    12·2 answers
  • Answer soon! I’ll grant you brainliest! Line L Is perpendicular to line M. Find the Value of X. Picture down below.
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!