1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
amm1812
2 years ago
11

Jaime biked 5 1/4 miles on monday, 6 7/8 miles on tuesday, and 8 1/2 miles on wednsday. If he continues the pattern, how many mi

les will he bike on friday
Mathematics
1 answer:
Gelneren [198K]2 years ago
7 0

Answer:

11 3/4 miles

Step-by-step explanation:

1  5/8 is the pattern so add 8  1/2 + 1  5/8 + 1  5/8 = 11 3/4 miles

You might be interested in
What is the measurement of 113
kirill115 [55]

Answer:

9.41666667 feet

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
How do i find volume of cone
lozanna [386]
The volume of a cone is 1/3 pi r^2 h, so plug this in to get the answer
7 0
3 years ago
How would I solve this? Because I don't understand it at all.
Mandarinka [93]

Answer:

v= s/t = sqrt(360^2+480^2) x 0.3048/0.5 = 365.76(m/s)

Step-by-step explanation:

s =sqrt(360^2+480^2)

s-ft-to-m = s*0.3048

t = 0.5

6 0
3 years ago
A number k is less than 3 units from 10. <br> What's the absolute value inequality???
Brrunno [24]

It would be: k+3 = 10

subtracting 3 from both sides,

k+3-3 = 10-3

k=7

6 0
3 years ago
5(7-4+3-5)-3(6-7-4-3)
Maksim231197 [3]

Answer:

It would be 29.

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Other questions:
  • How many min are in 5 hours?
    5·1 answer
  • I suck please help!!!!!!!!!!!
    8·1 answer
  • a company makes wax candles in the shape of a cyclinder. each candle has a radius of 4 inches and a height of 2 inches. how much
    5·1 answer
  • Which is greater? -0.3 or -5/16<br><br>PLEASE ANSWER!​
    13·2 answers
  • Trevor bought 5 packages of cake mix for $22.50. How much would 8 packages of cake mix cost?
    12·2 answers
  • If one hundred is divide into ten equal parts each part is
    5·1 answer
  • A 450-square-foot apartment in New York City costs $540,000. What is the price per square foot?
    15·1 answer
  • Can you help with #13 and #14<br><br> sorry about the last one :/
    15·2 answers
  • 17
    8·1 answer
  • On Monday, 56 biographies were
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!