1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Romashka [77]
3 years ago
12

Sarah spends 1/6 hour vacuuming her mom's car. She spends 4 times as long washing the car. Then she spends twice as long waxing

the car as she does washing the car. What is the total amount of time Sarah spends vacuuming, washing, and waxing her mom's car?
Mathematics
1 answer:
juin [17]3 years ago
3 0

your answer will be 2 hours and 10 minutes

mark brainliest




You might be interested in
Frank deposited $100 into an account that earns 4% interest which is compounded 4 times per year. How much money will Frank have
Simora [160]
D is the answer i found correct
3 0
3 years ago
Joel biked 9 miles east and then 12 miles north. If he
andrey2020 [161]

Answer:

36 miles

Step-by-step explanation:

His entire journey, represented with a diagram, is in the shape of a right angle triangle.

We need to first find the hypotenuse of the triangle, then, add all the sides together:

hyp² = opp² + adj²

hyp² = 9² + 12²

hyp² = 81 + 144 = 225

Find the square root of both sides:

hyp = 15 miles

Therefore, adding the three sides together:

Total distance traveled = 9 + 12 + 15

Total distance traveled = 36 miles

He would ride 36 miles altogether.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Rylee shopped at a clothing store, where she spent $36.50 plus 8% tax. Then, she spent $25 to refuel her car at the gas station.
inn [45]

Answer: The net change to her banking account balance is $83.22.

Step-by-step explanation:

Hi to answer this question we have to analyze the information given:

She spent $36.50 plus 8% tax.  ( to calculate the tax amount we have to multiply the cost by the percentage in decimal form)

36.50 x (8/100) =$2.92 (value of tax)

Adding to the original cost

36.50+2.92 = $39.42

Then, she spent $25 to refuel her car at the gas station.

39.42 +25 = $64.42

She bought groceries worth $23.50. At the grocery checkout, she handed over a coupon for a 20% discount on her purchase

23.50 x (20/100) = 4.7 (amount of discount)

Subtracting to the purchase

23.50 -4.7= $18.8

Finally, adding to the total cost.

64.42 +18.8 = $83.22

4 0
3 years ago
Given a right triangle with sides a = 3 , b = 4, and c = 5. Find the missing side c of another right triangle with a = 6 and b =
horsena [70]

<em>c = 10</em>

Step-by-step explanation:

We can find out the missing side of a right triangle by using the Pythagorean theorem.

The Pythagorean theorem is...

a^2+b^2=c^2

We can even double check the first problem by plugging in everything into the theorem and solving, everything will come out correct. We can plug in the numbers from the second problem into the theorem and find c, also please note that the hypotenuse of a triangle will <em>always </em>be c. It doesn't matter which you put in for a or b, but since the problem gives us which one is a and which one is b, I'll just be plugging it in like that.

6^2+8^2=c^2

36+64=c^2

100=c^2

A lot of people will stop here and think that the answer is 100, but you need to find the square root of 100, since c is squared. The square root of 100 is 10, so...

<em><u>c = 10</u></em>

7 0
3 years ago
a farmer is putting up a rectangular pasture. it measures 320 feet by 335 feet it costs $8 per foot, how much will it cost
Anvisha [2.4K]

Answer:

I think it would cost $13,400

Step-by-step explanation:

if you do 320 times 335 you get 107200 and then if you divide that by 107,200 you get $13,400

8 0
3 years ago
Other questions:
  • In a week, 18 hens laid 54 eggs. What is the unit rate for eggs per hen?
    9·1 answer
  • H(x)=3x-5<br> g(x)=-3x-1<br> Find (h-g)(x)
    5·1 answer
  • Hallie used a birthday check her mother gave her to start a savings account. She plans to save $25 per month as well. After 9 mo
    10·1 answer
  • Is 4/19 a rational number?
    12·1 answer
  • Seniors at a certain high school took a survey regarding future plans. All plan to attend college some time; however, 77% plan t
    11·1 answer
  • A number c increased by 17
    8·2 answers
  • How would I write a qualitative statement?
    10·1 answer
  • For Problem 10, simplify the expressions using properties of operations. 10. (t - 1) – (-7t+2)​
    8·1 answer
  • The area of a semi circle when the radius is 28cm
    7·1 answer
  • Rhombus lmno is shown with its diagonals. The length of ln is 28 centimeters. What is the length of lp? 7 cm 9 cm 14 cm 21 cm.
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!