1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
xxMikexx [17]
3 years ago
13

Need Help Asap ! i’ll mark brainly!!

Mathematics
1 answer:
seropon [69]3 years ago
3 0

Answer:

the answer will be the first one.

Step-by-step explanation:

You might be interested in
How many vehicles are at Nam's Gas Station?
White raven [17]

Answer:

there is not enough information to answer this question

Live long and prosper

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
A 5-pound bag of cat food costs $11.25.What is the unit price of the cat food in dollars per pound?
morpeh [17]
The cat food costs $2.25 per pound
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the future value of the loan. $600.00 loan at 8% for 5 months
Fofino [41]
590.4
I believe let me know if it wrong
6 0
3 years ago
A 30 feet ladder is leaning against the wall. The top of the ladder is resting 25 feet on the building. How far is the base of t
g100num [7]

Answer:

16.58 feet

Step-by-step explanation:

a² + b² = c²

Think of this as a right triangle

The hypotenuse is 30, and one of the legs is 25

To find the other leg, subtract the square of the hypotenuse by the square of the given leg

30² - 25² = leg

900 - 625 = 275

Square root the answer to find the length of the missing leg

√275 = 16.583123951777

The leg is 16.58 ft.

6 0
2 years ago
Geometry math question no Guessing and Please show work thank you
Daniel [21]

Hello!

Each minute on a clock or watch is 6°, as you divide 360° by 60 minutes. As you can see, 32 minutes elapsed during the class. Therefore we just multiply.

32(6)=192

Therefore, our answer is B) 192.

I hope this helps!

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Brainliest to best answer
    10·1 answer
  • How do you solve 2 log x = log 64?
    11·2 answers
  • 4 7 of students at a school are boys. If there are 2723 students at the school, how many are girls? 5 9 of students at a school
    9·1 answer
  • Which of the following angles is a right angle?​
    10·2 answers
  • The length of a rectangle is 12 feet. the width of the rectangle is (1)/(2) the length. what is the perimeter of the rectangle i
    13·1 answer
  • Does anyone know the answer to this!?!?
    9·2 answers
  • 6. Meena’s family had a pizza for dinner. The pizza was cut into 8 equal pieces. Meena ate 1 piece, her brother ate 2 pieces, an
    11·1 answer
  • Please help...............
    11·1 answer
  • I need help please help me :(
    12·1 answer
  • Solve the following:<br><img src="https://tex.z-dn.net/?f=2x%2B15%3D35" id="TexFormula1" title="2x+15=35" alt="2x+15=35" align="
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!