1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
worty [1.4K]
3 years ago
6

PLEASE HELP WHEN YOU SEE THIS

Mathematics
1 answer:
Dennis_Churaev [7]3 years ago
8 0

Answer:

<em>~ m∠1 = 35 degrees ( ° ) ~</em>

Step-by-step explanation:

1. This pair of intersecting lines form four pairs of supplementary angles, which may be one approach to this problem.

2. This first pair includes the 145 degree angle, which we may assign as 4, and angle 1, the second being 2 and 1, 2 and 3, and 3 and 145 degrees.

3. If we were to consider the first pair of supplementary angles, it would be that 145 + m∠ 1 = 180, or ⇒ <em>m∠1 = 180 - 145 = 35 degrees ( ° )</em>

4. To confirm that this is the right answer, let us prove that with this measure of ∠1 the intersecting lines = 360 degrees, as after all they form a circle.

5. By Vertical Angles Theorem: m∠2 = m∠4, and m∠3 = m∠1

6. It is provided that m∠4 = 145 degrees ( ° ) and m∠1 = 35 degrees ( ° ). Given such let us substitute these values into Step #5, as such      ⇒     m∠2 = 145°, and m∠3 = 35°

7. The sum of the angles are known to 360 degrees, as provided previously, such that m∠1 + m∠2 + m∠3 + m∠4 = 360°, ⇒ 35 + 145 + 35 + 145 = 360, ⇒ <em>360 = 360</em>

8. <em>This proves that the m∠1 = 35 degrees ( ° )</em>

You might be interested in
Giving brainlest to whoever answers this (CORRECTLY)!!!!
eimsori [14]

Answer:

14.4

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Help me please it would be appreciated
allochka39001 [22]
Since it is the midpoint we can say:
12x  - 1 = 8x +11
All we have do to is get all the x's alone on one side

12x - 1 = 8x + 11
12x = 8x + 12    (add both sides by 1)
4x = 12   (subtract both sides by 8x)
x = 3       (divide both sides to get what x is)
8 0
3 years ago
Solve pls thank you​
Dominik [7]

Answer:

B.

Step-by-step explanation:

So there are 16 grams initally. Then, the amount of water decreases by 3.5%.

So first we must find 3.5% of 16. 3.5% in decimal form is 0.035, since you divide 3.5 by 100. Then, when you multiply 0.035 by 16, you get 0.56. Since the solution decreased by that percentage, you must subtract 0.56 from 16, which is 15.44.

Then the amount of water decreases by 4.25%. That in decimal form is 0.0425. You multiply it by 15.44, and it comes out to 0.6562. You subtract that from 15.44, not 16, since some of the water has evaporated. So you get 14.7838.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
10 less than the product of
Snezhnost [94]

Answer:

x=45

Step-by-step explanation:

2/5x-10=8

2/5x=18

x=18÷2/5

x=18(5/2)

x=45

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Can someone help me out with this problem
ohaa [14]

Answer:

\fbox {1) A}\\\fbox {2) A}

Step-by-step explanation:

<u>Q1</u>

⇒ Graph A is most accurate as the situation is linear and the dots indicate per cup as you can't have any rational part (such as 0.5 cups, etc.)

<u>Q2</u>

⇒ A

⇒ The graph is discrete because the sellers have limited the purchaser to buy a distinct whole number of cups

3 0
2 years ago
Other questions:
  • It costs 4 tokens to park in a garage for an hour. How many hours can you park with 20 tokens?
    10·2 answers
  • Angle α lies in quadrant II , and tan α = <img src="https://tex.z-dn.net/?f=-%5Cfrac%7B12%7D%7B5%7D" id="TexFormula1" title="-\f
    10·1 answer
  • If you could buy one bulb of elephant garlic for $2 than how amy can you buy with $8
    13·1 answer
  • The total third grade class is twice as large as Hillary’s and Jamiz’s classes. How many third graders are there?
    7·1 answer
  • Lilli bought each of her friends a pair of colorful socks that cost $5.50. Complete the table to show how much Lilli paid to buy
    8·2 answers
  • Losses covered by a flood insurance policy are uniformly distributed on the interval (0,2). The insurer pays the amount of the l
    5·1 answer
  • 8 1/4 hours of work for a total pay of $99.00 What is the unit rate :)
    14·2 answers
  • URGENT PLEASE HELP!!
    13·1 answer
  • PLease help again for 100 points and if u want another 100 poinntns then answer my other questions
    8·2 answers
  • The total cost of 8 sharpeners and 3 sketchbooks is $26.05. If the cost of a sharpener is $a, and a sketchbook is $1.90 more exp
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!