1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Leona [35]
4 years ago
10

Cherri said that 0.9 /3= 0.3 is she correct? explain why or why not

Mathematics
2 answers:
aliina [53]4 years ago
7 0
She is correct! This is so because 3 goes into .9 by .3 times. Hope this helped!
lianna [129]4 years ago
5 0
Yes, Cherri is correct. 0.9 ÷ 3 = 0.3. The dividend has a decimal, so the quotient has a decimal in the same place.

Hope I helped!
You might be interested in
A cab charges 1.45 for the flat fee and 0.55 for each mile. Write and solve an inequality to determine how many miles Ariel can
Tatiana [17]
M = mile

.55m + 1.45 [less than or equal to] 35

subtract 1.45

.55m = 33.55

divide by .55

m = 61 miles or less
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
1.- Maria compro $750 en mercancia, por pajar en efectivo le hacen un descuento del 15%, ¿cuánto pago Maria con el descuento?
miss Akunina [59]

Answer:

$637.5

Step-by-step explanation:

Given data

Cost of  merchandise= $750

Discount= 15%

Let us find the amount of the discount

=15/100*750

=0.15*750

=$112.5

Hence the amount paid will be

=750-112.5

=$637.5

5 0
3 years ago
Expand (6y-2y+5y)9 and factor 80-10y. I will give brainliest
spayn [35]

(6y-2y+5y)9

= 54y-18y+45y

80-10y

=10(8-y)

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
A 12 pack of cola costs $5.46. How much does one can of cola cost? In other words, find the unit rate of one can of cola.
Travka [436]

Answer:

.45

Step-by-step explanation:

5.46 is a 12 pack

5.46/12 = .455

5 0
4 years ago
Read 2 more answers
This is the same question as last time just not blurry.
AveGali [126]
4. proportional
5. proportional
6. I don't know what functions are
7. It has a straight line and distance is proportional to time.
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • If f(x)=2x+4 and g(x)=x-5, find (f-g)(x)
    6·1 answer
  • Help? I dontn understand this! algreba is weird and hard
    6·1 answer
  • Solution for 5-4(2.1x+9.2)<3.5(6-14x)
    7·1 answer
  • Caleb types 100 words in 5 minutes. What is the unit rate? 100 words to 5 minutes 5 minutes per 100 words 20 words per minute 1
    5·2 answers
  • In chapter 9, we discussed Confidence Interval methodology to draw conclusions about the difference in the brain size of the chi
    12·1 answer
  • A charge of 6.4 × 10–7 C experiences an electric force of 1.8 × 10–1 N. What is the electric field strength?
    12·1 answer
  • Is (-8,7), (0,1), (2,-6), (2,3), (7,9) a function?<br> What’s the domain and range?
    8·1 answer
  • Need help simplifying please.
    11·1 answer
  • Please help me find the area and perimeter of the trapezoid.
    7·2 answers
  • Reflect on the following quotation: “I’m a great believer that any tool that enhances communication has profound effects in term
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!