1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
schepotkina [342]
3 years ago
11

5 pounds is how many ounces

Mathematics
1 answer:
chubhunter [2.5K]3 years ago
4 0

Answer:

80 ounces

Step-by-step explanation:

There are 16 ounces in a pound. So to convert from pounds to ounces, you multiply 5 by 16, which is 80.

You might be interested in
The basement is 28ft wide and 35ft long. How wide and long is the drawing?
Rudik [331]

Answer:

91.04497992m²

Step-by-step explanation:

hope this helps

7 0
2 years ago
If you pay $20 for 16 candy bars what is the cost for per candy
Olin [163]
<span>$20/16=$1.25/candy bar 
Candy bars cost $1.25 each </span>
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Can someone help me with this question?<br><br><br> (please explain?
Bogdan [553]
The most accurate way would be the fourth answer, because to estimate 66% of 47 you need to round both as closely as possible. 66% rounds closest to 2/3, and 47 is closest to 48
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
How do I solve b/4 = 9
frutty [35]
<span>Simplifying b4 = 9 Solving b4 = 9 Solving for variable 'b'. Move all terms containing b to the left, all other terms to the right. Simplifying b4 = 9 Reorder the terms: -9 + b4 = 9 + -9 Combine like terms: 9 + -9 = 0 -9 + b4 = 0 Factor a difference between two squares. (3 + b2)(-3 + b2) = 0</span>
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Divide 4/5 by 2/3.<br> a. 8/15b. 5/6c. 1 1/5d. 1 7/8
Ivan
4/5÷2/3=x
4/5×3/2=x
   12/10=x 
    1 1/5=x
5 0
2 years ago
Other questions:
  • Cuál es el producto de 45.37 y 26.8​
    8·1 answer
  • Wilfredo buys 2/5 pound of mixed nuts for $2.50. At this rate, how many pounds of mixed nuts can he buy for $10?
    10·1 answer
  • HELP PLEASE!!
    8·1 answer
  • Please help me thank you
    12·1 answer
  • A tank holds 3000 gallons of water, which drains from the bottom of the tank in half an hour. The values in the table show the v
    8·1 answer
  • How do you multiply polynomials by using the distributive property?
    13·1 answer
  • HHHHHEEEEELLLLLPPPPP!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    15·1 answer
  • Insert one pair of brackets only to make the following statement correct 6 +5*10-8=16
    6·1 answer
  • The circle below is centered at the point (1, 2) and has a radius of length 3.
    9·1 answer
  • If a store sold 25 pairs of socks, making a 25% profit (i.e., percent of sales) of $150, how much did they charge for each pair
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!