1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sergio [31]
3 years ago
14

Five friends agree to save money for a graduation road trip. They decide that

Mathematics
1 answer:
nydimaria [60]3 years ago
5 0

Answer:

$620

Step-by-step explanation:

First you have to figure out the amount one of them would add which is $124. You would do this by adding .25+.50+.75+1 ect. Then once you know how much one of them would add you do 124(5) and get $620.

You might be interested in
Matt says he can find the sum of 45+50 without rewriting it. Explain how you can solve this problem using mental math.
ryzh [129]
Thinking about combining 45 pennies and 50 pennies. How many pennies would you have in total? 95
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
985776448-495847586993 <br><br><br> Not random. acutaly question.
stiv31 [10]

Answer:

-494,861,810,545

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Rhonda hiked 260.4 feet and hiked 3 more hours and I got that by adding 1.5+1.5=3 but what do I do
Hunter-Best [27]
1.5 + 1.5 + 2 = 5 hours 
All you must do is: 260.4 / 5 = ? 
6 0
3 years ago
Choose the equivalent system of linear equations that will produce the same solution as the one given below.
dmitriy555 [2]
<span>C: 3x + 2y = 6
7x =12


Tell me if this helps, Have a great day!</span>
6 0
3 years ago
What's equivalent to 16/3
Yakvenalex [24]
5 1/3 or 5.333 (repeating)
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Cory sold 6 baseball cards to a collector for a total of $90. He sold each card for the same price. What is the unit rate of Cor
    9·1 answer
  • Which expression is equivalent to 2 (a + 3) when a = 3? 2 (3) 5 (3) 2 (3) + 3
    10·1 answer
  • In the formula l=P•r•t, what does the P stand for?
    11·1 answer
  • Help word problem ......
    5·2 answers
  • If triangle abc, a=3, b=5 and c=7. Find the measure of angle b
    12·2 answers
  • Heres how i lok by the way
    5·2 answers
  • A fruit seller has 264 oranges packed in bags, with 8 oranges in each bag. She sells each bag of oranges for $4. How much money
    10·1 answer
  • Help me plz !! need it plz
    6·1 answer
  • Find the area of the figure <br> 9 mm
    10·1 answer
  • I need help please!
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!