1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
xenn [34]
3 years ago
11

Taylor pays $5.25 for 0.5 yards of fabric. What is the cost per yard?

Mathematics
2 answers:
REY [17]3 years ago
6 0

Answer:

$10.5 for a yard of fabric

Step-by-step explanation:

$5.25 ÷ 0.5 = $10.5

LenKa [72]3 years ago
3 0
It would be 10.5 ❤️❤️❤️❤️
You might be interested in
What is the effect if two parallel lines are rotated 90° clockwise?
Fed [463]

Answer:

the first one

Step-by-step explanation:

if you have a ladder with no steps and it is leaning on a wall it will be facing up if you carry that ladder sideways it will still be parrallel to the opposite poles

if this confuss you I will answer again

7 0
3 years ago
What is 3.341 to the nearest tenth.
Mumz [18]
3.341 to the nearest tenth is 3.3
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
mr and mrs gracia took their three children to see a matinee on saturday. they spent a total of 55.50, which included 29.95 at t
andrezito [222]

First, you would subtract 29.95 from 55.50, and you get 25.55. because 5 people went, and the cost for each was the same, you would divide 25.55 by five, and get $5.11 per person.
3 0
3 years ago
Opinions please! Get Points! Im doing a research paper in school for English (and part math) and my topic is "Is NASA a Waste of
Irina-Kira [14]

The thing with nasa is that when they use money to build and land things such as space rovers or space shuttles, the money that is used is put back into the economy instead of just floating in space. So the idea that its a waste could easily be debunked by the fact that the money that is used is still in the economy, whether or not you believe the exploration of space is needed could also be a solid point for your paper. Hope that I could help, Good luck with your paper

7 0
3 years ago
Solve for c. <br>3(c + 2) = 9<br> C=​
slega [8]
C= 1 because 1+2= 3 3x3 = 9 so c equals 1
7 0
3 years ago
Other questions:
  • The sum of a rational number and an even integer is rational. A) Always True B) Sometimes True C) Usually True D) Never True
    5·1 answer
  • How do you simplify √216
    8·1 answer
  • let m represent the number of children playing soccer. those children are separated into four equal groups. write an expression
    9·1 answer
  • Find the length of rhombus whose diogonals are length 12 cm and 16 cm​
    5·1 answer
  • I need help with this
    12·1 answer
  • Use the results from a survey of a simple random sample of 1176 adults. Among the 1176 respondents, 77% rated themselves as abov
    12·1 answer
  • tickets for a school concert are $10 for adults and $5 for students.Write an expression that shows the total income for the scho
    6·2 answers
  • Which statement accurately describes the graph 2y=4x+8?
    13·1 answer
  • Solve (x-4)² = 5.<br> A. x=9 and x = -1<br> B. x=-4± √√5<br> OC. x=4+√5<br> D. x-5± √√4
    5·2 answers
  • What is GC?<br> A. 9<br> B. 12<br> C. 13<br> D. 14
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!