1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
podryga [215]
3 years ago
6

Please answer this question only if you know the answer. 28 points and brainliest!

Mathematics
1 answer:
kari74 [83]3 years ago
4 0

Answer:

With sample sizes greater than 30, 36 university women. so 66

You might be interested in
Solve for " x " <br><br><img src="https://tex.z-dn.net/?f=x%20%3D%20%2042%20-%209" id="TexFormula1" title="x = 42 - 9" alt="x =
disa [49]

\implies {\blue {\boxed {\boxed {\purple {\sf {x\:=\:33}}}}}}

\large\mathfrak{{\pmb{\underline{\red{Step-by-step\:explanation}}{\red{:}}}}}

x = 42 - 9

➼\:x = 33

Therefore, the value of x is 33.

\sf\pink{Thank\:you. \:ヅ}

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
under a dilation, the point (2,6) is moved to (6,18) what is the scale factor of the dilation? enter your answer in the box​
Anestetic [448]
<h2>3</h2>

Step-by-step explanation:

The equation of line passing through the two points is \frac{y-y_{1} }{x-x_{1} }=\frac{y_{2} -y_{1}}{x_{2} -x_{1}}

When substituted,the equation becomes \frac{y-6}{x-2}=\frac{18-6}{6-2}

which when simplified is y=3\times x

The line clearly passes through origin.

The distance between two points is \sqrt{(y_{1}-y_{2} )^{2}+(x_{1}- x_{2} )^{2}}

Distance between origin and (2,6) is \sqrt{40}.

Distance between origin and (6,18) is \sqrt{360}

Scale factor is  \frac{distance\text{ }of\text{ }p_{2}\text{ from origin}}{distance \text{ } of \text{ } p_{1}\text{ from origin}}

So,scale factor is \frac{\sqrt{360} }{\sqrt{40} }

which when simplified becomes 3.

6 0
3 years ago
used books cost $2.27 each. which represents the total number of books that can be purchased for $10?
siniylev [52]

Answer:

4 books

Step-by-step explanation:

The cost for one used = $2.27

The question requires you to find the number of books that could be purchased with $10

Let assume the cost for a single used book to be $ t

If you have $ x in your pocket then the number of books you can purchase with $ x will be;

number of books= $ x/ $t.............................(a)

Applying this expression to the question;

$t= $2.27

$ x= $10

number of books = $10/$2.27 = 4.405 = 4 books

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Mr. Morales purchases supplies for his classroom and the science department. Mr. Morales purchases 6 boxes of pencils, 12 boxes
OLga [1]

Answer:

522.60, hope that helps! (UwU)=/

Step-by-step explanation:

pencils:  $4.10 * 6             ===> $24.60

                 pens:  $6.50 * 12           ===> $78

notebook paper:  $105 * 4              ===> $420

pencils + pens + notebook paper = total cost

24.60 + 78 + 420 = 522.60

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the volume of the prism.
wlad13 [49]

Answer:

what prism exactly?

Step-by-step explanation:

repost the question with the prism

4 0
3 years ago
Other questions:
  • PLAY AMOUNG US WITH ME PLZ FAZWQ
    9·2 answers
  • There are 729 rolls of Ribbon in 9 boxes each box has the same number of rolls of ribbon how many rolls are in each box?
    8·2 answers
  • Use this tax table to find how much tax you need to pay on a taxable income of $25,000.
    8·2 answers
  • Sue Shopper received a $749.25 discount loan to purchase a refrigerator. The loan was offered at 12% for 120 days
    11·1 answer
  • Which of the following expressions are equivalent to 1/5x? mark all that apply.
    7·1 answer
  • What is the answer to this problem?
    7·1 answer
  • The baseball team is selling snacks at a game for a fundraiser. They purchased pretzels, chips, and candy bars to sell. They spe
    6·1 answer
  • What is so yeah can anyone please help me 6(3×-5)=10
    14·2 answers
  • Use the value of the linear correlation coefficient r to find the percentage of the total variation that can be explained by the
    5·1 answer
  • A 6 pack of soda costs $3.60. What is the unit rate for one bottle of soda?
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!