1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
spayn [35]
3 years ago
12

Subtract and write in standard form(8x – 6x3 + 5x2) - (2x2 + 2x - 7x3)​

Mathematics
1 answer:
Leno4ka [110]3 years ago
4 0

Answer:

  x^3 +3x^2 +6x

Step-by-step explanation:

Eliminate parentheses using the distributive property. Collect terms. Standard form has the exponents decreasing.

  = 8x -6x^3 +5x^2 -2x^2 -2x +7x^3

  = x^3(-6 +7) +x^2(5 -2) +x(8 -2)

  = x^3 +3x^2 +6x

You might be interested in
What is 27 percent of 190 bushels?
Neko [114]
Multiply 190 by 0.27 and you should get your answer
3 0
3 years ago
The table shows conversions of common units of capacity.
DochEvi [55]
13.21 gallons are in 50 liters
7 0
3 years ago
At Shop A, 2 pounds of crawfish costs $6. At Shop B, 5 pounds of crawfish costs $15. What is the unit price for crawfish at Shop
ruslelena [56]

Answer:

The unit price for for crawfish at Shop A is $3 per pound and Shop B is also $3 per pound

Step-by-step explanation:

6/2=3

15/5=3

3 0
3 years ago
A line passes through (4, 5) and (8, 9). Which equation best represents the line?
S_A_V [24]
Here, Coordinates: (4, 5) & (8, 9)
Calculation of Slope, m = y2-y1 / x2-x1
m = 9-5 / 8-4
m = 4 / 4
m = 1

Now, Take any coordinate: 
y - y1 = m(x - x1)
y - 5 = 1(x - 4)
y - 5 = x - 4
y = x + 1

In short, Your Answer would be: y = x + 1

Hope this helps!
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Write a real world problem that can be solved using the equation 5x = 3x + 20
Murljashka [212]
3 years ago<span>Let x = a certain number of cookies 5x = 3x + 20 5x - 3x = 20 2x = 20 x = 20/2 x = 10 John: 5x = 5(10) = 50 Jerry: 3x + 20 = 3(10) + 20 = 30 + 20 = 50 They both have 50 cookies a piece</span>
8 0
4 years ago
Other questions:
  • Which of the following expressions are equivalent to r + y + z?
    14·1 answer
  • A bakery uses 63.9 kilograms of flour each hour. How many kilograms of flour will the bakery use in 18 hours?
    5·1 answer
  • What is the area of this figure? Enter your answer in the box.
    11·2 answers
  • Geometry Question. 99 points and Brainliest IF correct.<br><br> The picture has the question.
    14·2 answers
  • Can someone explain to me the steps and how to solve it thank s you
    5·1 answer
  • Help me out plz help me
    13·1 answer
  • What is 4.059 divided by 1,000
    11·2 answers
  • Richard had his car repaired at a body shop.
    13·1 answer
  • Please help!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    6·1 answer
  • What does the data tell you about the eugenics<br> movement?
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!