we know that
The unit rate is $0.65 per foot
so
To find out the cost, multiply the unit rate by the length of the rope
so
0.65*(10.8)=$7.02
therefore
<h2>The cost is $7.02</h2>
Answer:
103 ft.
Step-by-step explanation:
Hence, option A 0.64 is the correct answer.
Further explanation:
Ounce is a larger unit than grams. When we have to go from a smaller unit to a larger unit we use division.
So,
Given
28.3 grams = 1 ounce
Then

Hence, option A 0.64 is the correct answer.
Keywords: Conversions, Units of measurement
Learn more about conversions at:
#LearnwithBrainly
d(x) = { (x,y): y = sqrt(x) and y >=0 }
since sqrt function requires x to be >=0 so
<u>x >= 0</u>