1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nikklg [1K]
3 years ago
6

2/v-7+v-6/v^2-7v=4/v-7

Mathematics
1 answer:
Delvig [45]3 years ago
7 0

Answer:

v≈ -1.65573 ,v≈6.91725

Step-by-step explanation:

\frac{2}{v}-7+v-\frac{6}{v^2}-7v=\frac{4}{v-7}\\\mathrm{Find\:Least\:Common\:Multiplier\:of\:}v,\:v^2,\:v-7:\quad v^2\left(v-7\right)\\=\frac{2}{v}v^2\left(v-7\right)-7v^2\left(v-7\right)+vv^2\left(v-7\right)-\frac{6}{v^2}v^2\left(v-7\right)-7vv^2\left(v-7\right)=\frac{4}{v-7}v^2\left(v-7\right)\\Simplify\\=2v\left(v-7\right)-7v^2\left(v-7\right)-6v^3\left(v-7\right)-6\left(v-7\right)=4v^2\\\mathrm{Solve\:}\:2v\left(v-7\right)-7v^2\left(v-7\right)-6v^3\left(v-7\right)-6\left(v-7\right)=4v^2:\\

v ≈ -1.65573

v ≈ 6.91725

v=0, v=7

You might be interested in
How do you solve 5y+4=4y+5
igor_vitrenko [27]
`•. ¸ (¯ `•. • '¯) ¸. •
`• ¸ • ☆ ° '° ☆ ¸ ¸ ¸ ¸ .... ★ •' ¯` •. -.> ❥
┊ ┊ ┊ * my answer is in the application
┊ ┊ ☆
┊ ★
★

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Need help with literal equations
Ierofanga [76]

Answer:YES

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Aubrey went shopping for shrimp for her family's annual shrimp boil. Find the cost per pound. Which store has the best buy of co
denpristay [2]

Answer:

Cash Saver has the best price $13.44 per pound

Step-by-step explanation:

Lets work in oz.

PW sells 10 oz for 8.50 so 8.50/10 = 85 cents per ounce

CS sells 8 oz for 6.75 so 6.75/8 = .84 cents per ounce

Remember 16 oz in a pound

5 0
3 years ago
A bike rental company charges $60 for the first hour, and $25 for each additional hour. Michael wants to spend less than $200 on
densk [106]
I think he can go 6 hours without going over $200
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Nico rolled two numbers 250 times
sleet_krkn [62]

Answer:

Probability is O %

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Other questions:
  • A recipe for a batch of 3 dozen cookies calls for 3 cups flour, 1 cup sugar, and 2 cups chocolate chips. how much of each ingred
    10·1 answer
  • A waterwheel has a radius of 5 feet. The center of the wheel is 2 feet above the waterline. You notice a white mark at the top o
    11·1 answer
  • I will give the brainliest if you help me find the diameter
    10·2 answers
  • HELP PLZ I NEED THIS ANSWER FAST! D: im dumb-
    7·1 answer
  • What is the value of this question below when y=2 and z=8
    10·2 answers
  • An underground aquifer near Seiling, Oklahoma, sits on an impermeable layer of limestone. West of Seiling the limestone layer is
    10·1 answer
  • A circle is inscribed with 3 lines. Point x is at the center of the circle. A vertical line goes through point x to point z on t
    10·1 answer
  • Simplify expression <br><br> 6а + 5а - b - 5b + 2а<br><br><br> Please help :(
    13·1 answer
  • Which part of this statement is the conclusion?<br> If a &gt; b and x &gt; 0, then ax &gt; bx. ​
    14·1 answer
  • A barrel of crude oil contains 5.61 cubic feet of oil. How many barrels of oil are contained in 1 mile (5280 feet) of a pipeline
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!