1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Mars2501 [29]
3 years ago
11

Solve for y.212-y=282

Mathematics
2 answers:
Mkey [24]3 years ago
7 0

Answer:

-70

Step-by-step explanation:

DochEvi [55]3 years ago
3 0

Answer:

y = -70

Step-by-step explanation:

    212 - y = 282

212 - 282 = y

         -70 = y

            y = -70

You might be interested in
Shayna had $22 to spend on six notebooks. After buying them she had $10. How much did each notebook cost ? solving equations: ap
bekas [8.4K]

Answer:

Each notebook costs $2

Step-by-step explanation:

We have to find the amount she spent on each notebook.

22-10=12

We know she spent $12 on six notebooks

We need to divide to find the answer

12/6=2

Each notebook costs $12

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please assist me with these problems​
Alex73 [517]

Answer:

1) $350

2) 55°

3) $300

Step-by-step explanation:

1) The total cost is the cost of the appointment plus the cost of the repair work.  The appointment costs $50.  The repair work costs $120 per 2 hours.  So the total cost is:

C = 50 + (120/2) t

C = 50 + 60t

For 5 hours of work, the cost is:

C = 50 + 60(5)

C = 350

It costs $350.

2) The temperature starts at 70°.  It drops 10° in 4 hours.  So the temperature after t hours is:

T = 70 + (-10/4) t

T = 70 − 2.5t

After 6 hours:

T = 70 − 2.5(6)

T = 55

The temperature is 55°.

3) Jennie's total pay is her weekly pay plus her commissions.  If her commission is x% of her sales, then her pay is:

P = 250 + (x/100) S

When her sales is $1000, her pay is $275.

275 = 250 + (x/100) 1000

275 = 250 + 10x

25 = 10x

x = 2.5

So her pay is:

P = 250 + (2.5/100) S

When S = $2000:

P = 250 + (2.5/100) 2000

P = 250 + 50

P = 300

Her total pay is $300.

8 0
3 years ago
Mr. Kugler gave the same geometry test to his 1st and 2nd period classes. The box and whisker plot summarizes the scores of each
Brums [2.3K]

D) The median of 2nd Period is greater than the median of 1st Period.

The one that's true

Hope this helps!

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
If four pounds of a certain candy cost $10 how many pounds of that candy can be purchased for $12
Mama L [17]
4.8 pounds, set it up as 4 over 10 times x over 12, to find x multiply 4 by 12, and divide by ten. The result is 4.8
3 0
2 years ago
How do you simplify the square root of 97? I'm finding the distance from points (-4, 3) and (5, -1) and the distance between the
Maru [420]
97 is not a pefect square. You can obtain the square root of 97 using a calculator.
Using a calculator, square root of 97 is approximately 9.85
8 0
3 years ago
Other questions:
  • A mayor wants to determine if the people in his city think that he is doing a good job. Which choice BEST represents the populat
    8·2 answers
  • The shortest path from point A to point B goes through a pond. To avoid
    14·1 answer
  • 3x-4+3x-4+7-2x+5x+5+7-2x= ?
    15·2 answers
  • What is the length of a rectangle whose perimeter is P, if the width is 6? please help asap!!
    12·1 answer
  • What is the slope of the given points (0,1) and (-2,-4)
    7·1 answer
  • Does 8 have more factors than 9?
    8·2 answers
  • Find the measure of each angle indicated (quadrilaterals)
    8·1 answer
  • Asap answer pls -------------------
    6·1 answer
  • Please help me no links please ​
    6·1 answer
  • Which statement best describes the rotation
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!