1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kupik [55]
3 years ago
8

A bag with 2 1/2 quarts of peanuts can make 2 1/6 jars of peanut butter. How many

Mathematics
1 answer:
diamong [38]3 years ago
3 0

Answer:

You will need 3 6/13 quarts of peanuts to make 3 jars of peanuts butter

Step-by-step explanation:

To make this answering seamless, we make the mixed fractions into improper fractions

Hence 2 1/2 becomes 5/2

while 2 1/6 becomes 13/6

Here we are told that a bag with 5/2 quarts of peanuts can make 13/6 jars of peanuts butter

Hence, x quarts of peanuts will make 3 jars of peanuts butter

To get the value of x, what we simply need to do is to cross multiply.

Thus, we have

5/2 - 13/6

x - 3

3 * 5/2 = 13/6 * x

15/2 = 13x/6

26x = 90

x = 90/26

x = 45/13

x = 3 6/13

You might be interested in
A skier is trying to decide whether or not to buy a season ski pass. A daily pass costs $65. A season pass costs $400. The skier
Vlad [161]
Let x be the number of days.

Daily pass:
65x + 30x
95x

Season pass:
400 + 30x

95x > 400 + 30x
65x > 400
x > 6.15

The number of days can't be 6.15, so you must round. You can't go down because then the price will be more expensive, so you have to round up.

It would take 7 days until the season pass is less expensive than the daily pass.
----------------------
You can check this by plugging in the x.

95x > 400 + 30x
95(7) > 400 + 30(7)
665 > 400 + 210
665 > 600
The daily pass is more expensive than the season pass.
3 0
3 years ago
2:5 is how much out of 27
spayn [35]

13.5 is your answer, here u are

5 0
3 years ago
Property taxes are based on an assessed value of $132,000 and the tax rate is 8.5 mills. The property closes on Jun 14. On a bas
defon

Answer:

$132,000 X .0085 = $1,122 / 360 = $3.1166 X 164 = $511.13

One mill is one dollar per $1,000 dollars of assessed value.

In our case 8.5 mills equivalent to 0.0085.

So to get the assessed value for one day

we will get

$132,000 X .0085 = $1,122 / 360 = $3.1166

Now we have the value for one day,

For June 14, we will calculate the days from January 1st to date

total days are 164.  i.e. 5*30+14 = 164

Finally, the seller owes

$3.1166 * 164 = 511.13

6 0
3 years ago
6.1 greater less than or equal to 1.6
zhuklara [117]

Answer: 6.1 > 1.6 (greater)

Step-by-step explanation:

6 in 6.1 is greater than the 1 in 1.6

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
What are the missing numbers?
Klio2033 [76]
Since it goes by thousandths (0.001), we can say the values are 2.089 and 2.095.
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A bike road race starts at an elevation of 920 feet and passes through 5 stages where the elevation changes by -559 feet, -100 f
    11·1 answer
  • Of the students attending a school party, 60% of the students are girls, and 40% of the students like to dance. After these stud
    6·1 answer
  • What is the equation of the following line? Be sure to scroll down first to see all answer options. A. y = - x B. y = x C. y = -
    10·1 answer
  • Rider ordered 2 hot dogs and 5 hush puppies. His total was $4.70. Write an equation in standard form for this relation, using x
    11·1 answer
  • Plz help with this question
    8·1 answer
  • Help pls also show work if needed!
    11·1 answer
  • Which has the same value as 5/8 divided by 3?
    12·1 answer
  • Substitution:<br><br> y=6x+11<br><br>y-4x=15 ​
    9·1 answer
  • 2 things.
    6·1 answer
  • The length of the hypotenuse of a right triangle is one unit more than twice the height. What is the height of the triangle if t
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!