1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
True [87]
2 years ago
5

Compute cost of goods sold, assuming Waterway uses: (Round average cost per unit to 4 decimal places, e.g. 2.7631 and final answ

ers to 0 decimal places, e.g. 6,548.) Cost of goods sold (a) Periodic system, FIFO cost flow $ (b) Perpetual system, FIFO cost flow $ (c) Periodic system, LIFO cost flow $ (d) Perpetual system, LIFO cost flow $ (e) Periodic system, weighted-average cost flow $ (f) Perpetual system, moving-average cost flow

Business
1 answer:
pishuonlain [190]2 years ago
6 0

Answer:

The average cost per unit is = 24.7917

The Periodic FIFO =163000

The Perpetual FIFO=163000

The Periodic FIFO = 195600

The Perpetual LIFO =186800

The Periodic weighted average cost flow= 176021

The Perpetual moving average cost flow= 169669

Explanation:

Solution

Given that:

The first step to take is to compute average cost per unit

                                       Unit       Unit cost      Total cost

Beginning inventory 2200        16                    35200

Purchase 1                     3200         24                 76800

Purchase 2                    4200         30                 126000

The Total                       9600                               238000

Hence,

The Average cost per unit = 238000/9600 = 24.7917 per unit

Now, we calculate for the cost of goods sold which is given as :

The Periodic FIFO (35200+76800+1700*30) =163000

The Perpetual FIFO=163000

The Periodic LIFO (4200*30+2900*24)=195600

The Perpetual LIFO (76800+500*16+3400*30)=186800

The Periodic average (7100*24.7917)= 176021

The Perpetual (3700*20.7407+3400*27.3320)= 169669

Note: Kindly find an attached document of the complete question for this solution.

You might be interested in
Which email message has a negative tone? (NEEDED SOON!!)
Shtirlitz [24]
The answer is C
“There’s nothing we can do about it”

A,B and D have a positive tone.
But C sounds kinda mean
8 0
2 years ago
1.<br>What is business? Explain its characteristics.​
jek_recluse [69]

Answer:

Business is an organization where goods and services are exchanged for one another or for money to make a profit, every business needs some form of investment and enough customers to sell product to.

the major characteristics are:

1. Exchange of goods and services

2. Deals in numerous transactions

3. Profit is the main objective

4. Business skills  for economic success

5. risks and uncertainties

6. marketing and Distribution of goods

7. Sale to satisfy human wants

Explanation:

8 0
3 years ago
Mona contracts to repair a computer for New Data, Inc. (NDI) for $450 and have it done by next Monday. Mona knows that without t
damaskus [11]

Answer:

$5,000

Explanation:

Consequential damages are damages that result from the one party in a contract not performing their part or breaching the contract.

In this case, New Data can sue Mona for consequential damages resulting from Mona not performing her contractual obligations. The damages that New Data can recover = $5,000 which is the profit from the lost sale. The $1,000 spent fixing the computer cannot be recovered.

8 0
3 years ago
Which career cluster does nursing belong to?
zheka24 [161]

Health Science Career Cluster

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Bennett Griffin and Chula Garza organized Cole Valley Book Store as a corporation; each contributed $80,000 cash to start the bu
maria [59]
1478390 idk : ) please help this person
6 0
3 years ago
Other questions:
  • When originally purchased, a vehicle costing $24,120 had an estimated useful life of 8 and an estimated salvage value of $2,200.
    12·1 answer
  • At the end of January, Mineral Labs had an inventory of 735 units, which cost $8 per unit to produce. During February the compan
    9·1 answer
  • Shanna, a calendar year and cash basis taxpayer, rents property from Janice. As part of the rental agreement, Shanna pays $24,20
    10·1 answer
  • _____ is the process that occurs when a job applicant does research on an organization and concludes there is enough of a fit be
    13·2 answers
  • Your bank account pays an interest rate of 8 percent. You are considering buying a share of stock in XYZ Corporation for $110. A
    8·1 answer
  • Garland Inc. offers a new employee a single-sum signing bonus at the date of employment, June 1, 2018.
    14·1 answer
  • Cullumber Company reported the following information for 2020: Sales revenue $2410000 Cost of goods sold 1751000 Operating expen
    13·1 answer
  • The marketing activity that receives the most attention from those concerned with ethical considerations is product strategy, bu
    12·1 answer
  • an architectural design company just won the bid for a huge project. to ensure that everyone does the right work at the right ti
    12·1 answer
  • the overall growth in the market and the impact on a company caused by expanding production and by the company's ability to achi
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!