The line equation is given by

where <em>m </em>is the slope and <em>b </em>is the interception with <em>Y-axis</em>
W - a width
3w - a length
27 ft² - an area
Therefore:
w · 3w = 27
3w² = 27 |:3
w² = 9 → w = √9 → w = 3
3w = 3 · 3 = 9
width = 3
length = 9
The perimeter:
P = 2 · width + 2 · length
P = 2 · 3 + 2 · 9 = 6 + 18 = 24 ft.
Answer:
Required equation is: 25n = 875
Step-by-step explanation:
Let n be the number of minutes Jonathon read per day
Now
He read for 25 days and total 875 minutes
The equation will be:

We can solve this equation to find the number of minutes each day
Using Division property of Equality

Hence,
Required equation is: 25n = 875
Answer:
D. $0.05
Step-by-step explanation:
Don't worry! I'll help you through it.
So we just have to find the unit rate (price) per apple.
$4 divided by 5lbs bag = $0.80 so, The 1st bag is $0.80 an apple.
$6 bag divided by 8lb = $0.75 an apple.
Now, simply subtract
0.80
-0.75
0.05
So your answer is D, $0.05
Have a great day!
~PumpkinSpice1
Answer:
you can not find the distance between them
Step-by-step explanation:
there are no like numbers, if the problem was 4, -8 and 4, 8 i could solve it, so sorry