1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ehidna [41]
3 years ago
14

The sum of three consecutive terms of an A.P is 18 and their product is 120. Find the terms?​

Mathematics
1 answer:
GarryVolchara [31]3 years ago
6 0

Answer:

2 6 10

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Perform the indicated operation.<br> (5 - 2122
LUCKY_DIMON [66]

Answer:

5 - 2122 = -2,117

Step-by-step explanation:

When you're not sure how to add or subtract, you should probably just use a calculator.

-2,122 + 5 = -2,117

4 0
3 years ago
Round 34,689.37 to:<br><br><br> a. the nearest tenths:<br><br><br><br> b. the nearest thousands:
Irina18 [472]

Answer:

A. 34,689.370

b.35,000.00

Step-by-step explanation:

3 0
4 years ago
I need help with this math homework and need how u did it
xxTIMURxx [149]

Multiply 45 degrees and 72 degrees

5 0
2 years ago
Find the midpoint of the line segment joining the points (9,2) and (-3,-2)
FromTheMoon [43]

Answer:

(3,0)

Step-by-step explanation:

The midpoint formula is as follows:

( (x1+x2) /2, (y1 + y2) /2 )

x1 would be 9, x2 would be -3, y1 would be 2, y2 would be -2. When plugged in, you should get 6/2, and 0/2 for y. When simplified, x would be 3 and y would be 0. This means that the midpoint of the line segment is (3,0)

7 0
3 years ago
1. A bag of 12 oranges costs $2.99. What is the cost per orange?
Reil [10]

Answer:

1- $ 0.25.

2- $ 26.25.

3- $ 1.73.

Step-by-step explanation:

1- Given that a bag of 12 oranges costs $ 2.99, to determine what is the cost per orange, the following calculation must be performed:

2.99 / 12 = X

0.249 = X

Thus, the cost of each orange is $ 0.25.

2- Given that 4 slices of pizza cost $ 10.50, to determine what is the cost of 10 slices of pizza at this rate, the following calculation must be performed:

10.5 / 4 x 10 = X

2.625 x 10 = X

26.25 = X

Thus, the cost of 10 slices of pizza is $ 26.25.

3- Given that 4 pieces of candy cost $ 0.99, to determine what is the cost of 7 pieces of candy at this rate, the following calculation must be performed:

0.99 / 4 x 7 = X

0.2475 x 7 = X

1.7325 = X

Thus, the cost of 7 pieces of candy is $ 1.73.

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Describe the process of creating a linear equation using two points and the point-slope form.
    9·1 answer
  • ??? Anyone have answers ?????
    13·2 answers
  • What is the lcm of 84, 56
    6·2 answers
  • What else would need to be congruent to show that abc = xyz by sas
    13·2 answers
  • Transform the following polar equation into an equation in rectangular coordinates: r=2 cos theta A. x + y = 2 B. y = 2x C. x =
    10·2 answers
  • Find the equation for the line that passes through
    6·1 answer
  • -6/5n=8 please help me
    12·1 answer
  • Please help ASAP for brainliest!
    6·2 answers
  • A+ b + c = ??<br><br>14+6 = ??​
    7·1 answer
  • Rate and Ratio Sipho paid 605,50 for 70litres of petrol.What did the petrol cost per litre.​
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!