1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
IgorLugansk [536]
3 years ago
6

About 3.3 × 106 students graduated from high school last year. If 0.66 of those graduates enrolled in college, approximately how

many students enrolled in college?
Mathematics
1 answer:
prohojiy [21]3 years ago
7 0

Answer:

About 231 students enrolled

Step-by-step explanation:

3.3 times 106 is about 349.8 students that graduated.

0.66 percent graduated right? So multiply 349.8 times 0.66 to get 230.868

You might be interested in
9a+b-8c-2(a+3b-c) simplified
alekssr [168]

Answer:

The correct simplified answer for 9a + b - 8c - 2 (a + 3b - c) would be 7a - 5b - 6c

Step-by-step explanation:

Hope this helps! Sorry if there is no explanation, I am kinda in a rush.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
10 points
Ket [755]

Answer:

9/50  or 0.18

Step-by-step explanation:

7 0
4 years ago
Eighty-seven decreased by three times a number is greater than one hundred sixty-five
QveST [7]
The answer
the question is not clear
if it is to determine how to write this phrase as a mathematics equation, it is as follow:
let be x the unknown number
so <span>ighty-seven decreased by three times a number is greater than one hundred sixty-five means  87 - 3x>165, 
so we can solve it easily as 87 - 165> 3x, and then 3 x > 32, and finally the value of x is x > 32/3=10.66</span>
3 0
3 years ago
Yuuma applied the steps below to find the product of (–10.2)(–16.4).
goblinko [34]

Answer:

164+3.28

Step-by-step explanation:

(16.4)(10)+(16.4)(0.2)

164+3.28

167.28

4 0
2 years ago
Can someone please help me with this?
viktelen [127]

Answer:

4

Step-by-step explanation:

hopes this helps i have a F in math so not sure

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Jack is a college athlete who has been weighing himself weekly on the same scale in the athletic center for the past few years.
    12·1 answer
  • I'm not sure how to do this, help?
    5·1 answer
  • 8/2z=15/60 .solve proportion.
    5·2 answers
  • Classify the statement as either true or false.<br> lim<br> 6 = 6
    9·1 answer
  • How do you times unlike fractions ??
    9·1 answer
  • Gary’s Doughnuts sells a dozen doughnuts for $4.08. What is the unit cost per doughnut?
    10·2 answers
  • Two snow seasons ago whitecap recurved 320 inches of snow
    7·1 answer
  • Last Sunday 1,575 people visited the amusement park.
    13·2 answers
  • A gas company charges $0.4544 for each therm used. A home used 39.3 therms in a month. How much will the gas company charge that
    15·1 answer
  • An artist plans to sell $250 of prints online each week. This month, she is within $25 of her goal.
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!