1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lilavasa [31]
2 years ago
10

Gary’s Doughnuts sells a dozen doughnuts for $4.08. What is the unit cost per doughnut?

Mathematics
2 answers:
slavikrds [6]2 years ago
8 0

Answer:

4.08÷12=0.34

Step-by-step explanation:

I think that this is right

strojnjashka [21]2 years ago
3 0

Answer:

0.34 is the unit cost.

Step-by-step explanation:

I will be waiting for brainliest...

You might be interested in
Which of the following is the solution to Ix-12|​
Mademuasel [1]

Answer:

eerwrrwrerwrwrw

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Company A charges a fee of $5 for a cab ride, plus a charge of $0.50 for each mile driven. Company B charges a fee of $10 for a
Blababa [14]
<span>Each set of prices can be described by a linear function. In this case, Company A would be y = 5 + .5x, where y is the fare and x is the number of miles driven. Similarly, Company B would b y = 10 + .1x. The definition of intersection tells us that two lines interstect only at that point where their x and y coordinates are identical, which means, of course, that their y coordinates will be identical. So to find the point of intersection we can examine the point where the y coordinates are the same. Which is to say, where 5 + .5x = 10 + .1x. We can simplify this to .5x - .1x = 10 - 5, then .4x = 5, and finally, x = (5/.4) = 12.5. In other words, the fares will be equal when the miles driven is 12.5</span>
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
How many time does 80 fit into 415
Elza [17]

Answer:

5 times

Step-by-step explanation:

have a good day/night :)

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Use the expression in the accompanying discussion of sample size to find the size of each sample if you want to estimate the dif
Orlov [11]

Answer:

n= p1+q1×p2 4pq

n= q2÷ 0.5= q4.5

5 0
2 years ago
729 divided 10 to the 3rd power
grin007 [14]

Answer:

0.729

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The expression 9+21<br> factored using
    8·2 answers
  • Point C is located at (1, 2) and point D is located at (-4, -2). Find the X value for the point that is 1/4 the distance from po
    10·1 answer
  • Which statements are true about the median of a data set?
    7·2 answers
  • Suppose the quantity demanded weekly of the Super Titan radial tires is related to its unit price by the equation p + x2 = 225 w
    9·1 answer
  • Is this correct? If not can I plz have the correct answer
    9·2 answers
  • Mewooooooooooooooooooooo
    10·1 answer
  • Please help me answer this
    15·1 answer
  • Mr Fowler’s science class
    10·1 answer
  • Write 42 as a complex number.
    6·1 answer
  • Write a polynomial f(x) that satisfies the given conditions, Express the polynomial with the lowest possible leading positive in
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!