1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
olga2289 [7]
3 years ago
5

A rectangle has a length of 9 millimeters and an area of 270 square millimeters.what is the width? what is the perimeter?​

Mathematics
2 answers:
Margaret [11]3 years ago
7 0

Answer:

Width, 30.

Perimeter, 78.

Step-by-step explanation:

Width: 270/9, which is 30.

Perimeter 30+30+9+9, which is 78.

Dima020 [189]3 years ago
6 0

Answer:

width-30

perimeter-78

Step-by-step explanation:

Since the area is length x width = area

You can do the same thing but backwards:

Area/length = width

now replace that with numbers

270/9 = 30 millimeters

now to make sure imagine a rectangle

it has a length of 9 millimeters and a width of 30 millimeters

how do you find the area?

length x width = area

9 x 30 = 270

now to find the perimeter

(length x 2) + (width x 2) = perimeter

(9 x 2) + (30 x 2) = ?

18 + 60 = 78

hope this helps :)

You might be interested in
Let x be a multiple of 3
marissa [1.9K]

Answer:

y=mx+b

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Seven times the difference of x and 4 is -10
4vir4ik [10]

Answer:

In this equation x = 2

Step-by-step explanation:

First, it is easiest to convert these words to numbers. That would make it

4 - <em>x  </em>· 7 = -10

First subtract 4 from both sides.

4 - <em>x</em> · 7 - 4 = - 10 - 4

Then you simplify.

-<em>x ·</em> 7 = -14

Divide both sides by 7.

\frac{-x(7)}{-7} = \frac{-14}{-7}


Then you simplify that fraction to 2 and thats how you get your answer.



7 0
3 years ago
-
OlgaM077 [116]

Answer: D

Step-by-step explanation:

g(x)=f(x-2)=8(x-2)+1=8x-16+1=8x-15

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
3 gallons bottle of bleach costs $16.32. What is the price per cup?
Anon25 [30]
The answer is 34 cents per cup, (0.34)
8 0
3 years ago
The answer of<br>82.4 - 25​
Readme [11.4K]

Answer:

57.4

Step-by-step explanation:

82.4 - 25 is too easy, a calculator can solve this.

8 0
3 years ago
Other questions:
  • PLSSS!! HELP ME WITH THIS ASAP!!​
    10·1 answer
  • 3 1/4 + 4 3/8 - 5= ? Please show work
    9·1 answer
  • Carina spent a total of $5.27 buying a pineapple for $3.40 and some tomatoes that were on sale for $0.85 per pound. To determine
    7·2 answers
  • I REALLY NEED HELP PLS Use the Binomial Theorem to find the binomial expansion of the expression. (x-3)^5
    14·1 answer
  • Madeline is saving up to buy a new jacket. She already has $65 and can save an
    8·2 answers
  • PLEASE HELP ME thank you<br><br> answer needs to be in simplest radical form <br><br> find d
    8·2 answers
  • A train travels at 80 miles per hour. What equation that compares the time (t) with the distance (d)?
    10·2 answers
  • Which set of ordered pairs does not represent a function? O {(-3,-9), (7,9), (9, 1), (7,3)} O {(-3,8),(-6,5), (-5, -6), (1,-6)}
    15·2 answers
  • Time Savings
    12·1 answer
  • Easy will give brainlest no files.
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!