To multiply fractions, you multiply numerator with numerator and denominator with denominator
In other words: a/b*c/d=(a*c)/(b*d)
So 1st one is (5*2)/(6*3) which is 10/18 or 5/9 simplified
2nd one is (9*5)/(10*18) which is 45/180 or 1/4 simplified
3rd one is (4*3)/(5*4) which is 12/20 or 3/5 simplified
4th one is (2*5)/(3*1) which is 10/3 or 3 1/3 if you want a mixed number
Hope this helped!
Answer:
no mode
Step-by-step explanation:
Mode is the most common number shown therefore....
since there are no numbers repeated, the answer is no mode
<span>$20/16=$1.25/candy bar
Candy bars cost $1.25 each </span>
Answer:
49.73
Step-by-step explanation:
You make the fractions into decimals and get 9.5 and 7.3. Then multiply those by the price given to get $23.75 and 25.98. When you add those numbers together you get $49.73.
Answer: P = 8/15
Explanation:
There are 30 contact in total
And there are 16 contacts are people he met at school
P = 16/30 = 8/15